Článek

Designéři, designérky a designologové, díl 2.

Jiří BurešDesignéři, designérky a designologové, díl 2.

Dá se říct, že Amerika je země podnikavých lidí. Upřímně řečeno nic jiného jim nezbývá, je to otázka přežití. Podnikavost se tam šíří jako nakažlivá nemoc.V Česku bývávalo podnikání kriminální aktivitou, takže jsem dlouho vzdoroval, ale nakonec jsem se nakazil taky.

Je zajímavé jak některé věci přežívají. Mám někdy pocit, že „umělec podnikatel“se u nás stále ještě považuje za negativní termín. Jak ale máme konkurovat, když za hranicemi Čech narazíte na armádu umělců podnikatelů, kteří nestydatě vydělávají peníze a co je nejhorší vůbec se za to nestydí.

Pravdou je, že například v USA je celý systém nastaven úplně jinak. Pro mě bylo velice důležité se stát členem organizace, která se jmenuje American art and craft council. Členem AACC se může stát každý profesionální umělec pracující v US. Tato organizace je financována vládou a snaží se rozdělovat finance rovnoměrně a to všem druhům umělecké činnosti. U nás se podobná organizace jmenuje Divadelní ústav a člověk se nemůže zbavit dojmu, že už název prozrazuje preferenci určité umělecké činnosti.

Ale vraťme se zpátky. Granty a finanční podpory v USA jsou často zaměřeny na podporu umělecké podnikatelské činnosti. Takže komerčně úspěšní umělci, platní členové uměleckého průmyslu platí daně a tak peníze putují zpět do státní pokladny. Tomu se anglicky říká win – win situation.

Pokračování příští týden a pokud si chcete ještě trochu zaserfovat navštivte můj blog artyczechs.blogspot.com

čajová konvice – Tasmanian tiger/Jiří Bureš
Jiří Bureš

Jiří Bureš

https://www.designportal.cz/nazory-komentare/designeri-designerky-02.html

30.04.08