Článek

Designéři, designérky a designologové, díl 1.

Jiří BurešDesignéři, designérky a designologové, díl 1.

Měl jsem možnost pracovat jako designér v zahraničí a to přes dobrou polovinu mého zralého věku. Rád bych v této rubrice uvedl, formou moderního bulváru, zážitky, zkušenosti, drby a pomluvy.

Moje naprostá odhodlanost, že to v kapitalistické cizině musím dokázat, protože nemám jinou možnost, by se snad dala přirovnat k nadšení horníků při plnění pětiletého plánu. Mojí designérskou bombou, která mi měla otevřít dveře do Ameriky, vedle jiných mých geniálních nápadů, byl špičatý hrnek. Tento kuželovitý objekt se dal postavit pouze za pomoci podšálku, do kterého zapadl. Věc naprosto nepraktická, nepoužitelná až nesmyslná, ale na druhé straně velice originální. S melodií na rtech „America here I come“, moje první kroky vedly na Beverly Hills v LA, kde jsem si vybral galerii „By Design“. Ve výloze byly vystaveny kousky předních světových designérů, pouze Jiří Bureš chyběl.

Tady přicházíme k prvnímu pravidlu, které musí být v rejstříku každého mladého designéra, a to je zdravé sebevědomí.
Je třeba si věřit a být přesvědčen, že máte co nabídnout. Jen tímto způsobem můžete vzbudit důvěru zákazníka a jeho odhodlání investovat do Vaší práce. No a jak dopadla moje obchodní výprava? Samozřejmě dobře, odvážnému štěstí přeje. Domluvil jsem si schůzku s majitelem, kterým byl pan Dick Friedman, příjemný člověk, ale obchodník každým coulem. S úžasem, částečně zděšen si prohlédl moje věci a prohlásil, že neví co si o tom má myslet. Vynikající situace, byl zaskočen. Ujistil jsem ho, že špičatý hrnek je přesně to po čem Amerika stůně. Na můj návrh aby to na týden zkusil nejistě přikývnul. Povedlo se, stal se mým nejlepším zákazníkem.

A je tu další pravidlo z rejstříku mladého designéra – být originální.
Je to jediný způsob jak prorazit v příšerné globální konkurenci. Hlad po designu je veliký, protože se stal nedílnou součástí našeho života. Design prodává. Takže zapomeňte všechno co Vás naučili ve škole, objevte sami sebe a vymýšlejte originály. Ozvu se příští týden a pokud si chcete ještě trochu zasurfovat navštivte můj blog artyczechs.blogspot.com

čajová konvice – Mastodont/Jiří Bureš
Jiří Bureš

Jiří Bureš

https://www.designportal.cz/nazory-komentare/designeri-designerky-01.html

23.04.08