Článek

16. ročník Mladého obalu zná své vítěze

Mladý obal 201116. ročník Mladého obalu zná své vítěze

Ve čtvrtek 26. května byly v pražském klubu NoD slavnostně vyhlášeny výsledky soutěže Mladý obal 2011. Ceny byly uděleny ve třech kategoriích, vítěz každé z nich si odnesl 25.000 Kč. 16. ročník soutěže pokračoval v nové koncepci zavedené  předchozím roce. Soutěž byla opět rozdělena na dvě kategorie. První kategorie „Produktový obal“ byla zaměřena na „Obal na národní produkt“, druhá kategorie „Jiný pohled“  přinesla v letošním roce téma „Kniha jako obal na slova“.

Porota zasedla začátkem dubna ve složení Jan Činčera, Jan Čtvrtník, Klára Kvízová, Filip Blažek a Piotr Bozyk.

Obal na národní produkt

Kategorie Produktový obal přilákala už tradičně nejvíc účastníků. Jejich počet opět překonal loňský rekord. Do této kategorie dorazilo téměř 600 soutěžních prací. Téma nebylo úmyslně blíže specifikované a každý účastník si tedy mohl sám svobodně zvolit, jaký produkt považuje za národní a pro tu kterou zemi typický. Kromě obalů na různorodé lokální lahůdky do soutěže chodily i obaly s politickým podtextem: na sebevraždu, korupci nebo prostituci.

Studenti vysokých škol a mladí designéři do 30 let

-
1. Diana Winklerová, Vlajkobal-českobal

-
1. Diana Winklerová, Vlajkobal-českobal

-
2. Ľubica Kulomberová, Obal na topánky firmy Botas

-
3. Melissa Dangerfield, Medové bonbóny Manuka

-
Cena Slovenského centra dizajnu: Martin Sombathy, Obal na bryndzu

Kategorie byla opět hodnocena ve dvou skupinách. Do skupiny studentů vysokých škol a mladých designérů do 30 let se přihlásilo přes 400 tvůrců. Vítězkou se stala designérka Diana Winklerová z České republiky se svým obalem na sklářské výrobky „Vlajkobal-českobal“, jíž se po čtyřech letech podařilo prolomit nadvládnu kanadských studentů. Ti již tradičně v soutěži zabodovali, a ač se jim nepodařilo získat žádnou z oceněných pozic, jejich práce jsou opět silně zastoupené v katalogu mezi nejlepšími pracemi 16. ročníku soutěže.

Studenti středních a vyšších odborných škol:

-
1. Tomáš Chludil, Kufřík Merkur

-
1. Tomáš Chludil, Kufřík Merkur

-
2. Lukáš Kocián, Taška na houby aneb houbaření – český národní sport

-
3. Michael Rosa, Obal na vysočinu

-
3. Pavlína Králová, Obal na provázek

-
Cena předsedy poroty: Kateřina Kuchariková, Česká krajka

Vítězství v kategorii středních škol putuje, stejně jako loni, do Střední uměleckoprůmyslové školy v Uherském Hradišti. Její student Tomáš Chludil přesvědčil porotu svým „Kufříkem Merkur“ na známou českou kovovou stavebnici.

Kniha jako obal na slova

Kategorie „Jiný pohled“, zaměřená letos na grafiky a ilustrátory, přinesla nové téma „Kniha jako obal na slova“. Úkolem soutěžících bylo hravým způsobem zabalit, zhmotnit, slova do podoby knihy. V kategorii se sešlo 85, opět velmi různorodých, prací. Vítězkou se s knihou „Skrytých psaní“ stala studentka Fakulty výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně Nikola Kalinová.  

-
1. Nikola Kalinová, Skrytá psaní

-
1. Nikola Kalinová, Skrytá psaní

-
2. Ondřej Horáček, Zenrin Kush

-
3. Radka Bartošová, Starcův strom

Ceny vítězům jednotlivých kategorií předávali: Walo Hinterberger, výkonný ředitel společnosti Model, Jan Činčera, přední český obalový designér a dlouholetý předseda soutěže, Filip Blažek, grafický designér působící ve studiu Designiq, Klára Kvízová, grafická designérka ze studia Redesign, Lubica Pavlovicová ze Slovenského centra dizajnu, Radovan Wicha, marketing manager společnosti Model Obaly a iniciátor soutěže Mladý obal.

Finanční odměnu pro vítěze věnovala společnost Model Obaly, vyhlašovatel soutěže, výherci dále obdrželi následující věcné ceny: květináče Calimera navržené Janem Čtvrtníkem od firmy Plastia, poukázky do fotobanky Pixmac, knihu Red Book vydanou projektem Red Fashion, knihu 1000 Obalový design od nakladatelství Slovart, předplatné a dárkové balíčky od vydavatelství Font, knihy a volné vstupenky od Uměleckoprůmyslového muzea, knihy a volné vstupenky do Národního technického muzea, dárkové balíčky od nakladatelství Typo, předplatné časopisu Designum Slovenského centra dizajnu, překvapení od Studia Činčera a předplatné časopisu časopis Packaging.

Výstava 60-ti nejlepších prací 16. ročníku Mladého obalu bude k vidění v galerii CZECHDESIGN.CZ, Vojtěšská 3, Praha 1 od 2. do 20. června. Vernisáž výstavy se koná 1. června v 18 hodin tamtéž.

Od 29. června do 14. července bude výstava ke zhlédnutí také v Satelitu, Slovenském centru dizajnu v Bratislavě.

Autory výstavní instalace jsou studenti architektury na VŠUP v Praze Zuzana Hejtmánková, Anežka Krejčí, Iva Potůčková a Marek Kundrata. Katalog 16. ročníku Mladého obalu graficky ztvárnila studentka grafického designu na VŠUP Radka Pitrmucová.

17. ročník soutěže Mladý obal bude vyhlášen na podzim roku 2011. Veškeré informace bude možné nalézt na stránkách soutěže: www.mlady-obal.cz

Zdroj a foto:
Tisková zpráva soutěže Mladý obal

 

Design portal

https://www.designportal.cz/souteze-tendry/mlady-obal-2011-vitezove.html

02.06.11