Deníček

Z grafikova deníčku: rodina, kamarádi, práce – protřepat, nemíchat!

Myslím, že každý, kdo se kolem sebe rozhlédne, najde ve svém okolí v podstatě tři okruhy lidí: rodinu, kamarády a kolegy v práci. A jedno z mých základních pravidel zní — nemíchat je mezi sebou. Nemíchat ani lidi, ani činnosti, které ke každé z těchto skupin patří.

Kroutí se mi palce u noh, když na rodinné oslavě slyším „chlapské“ řeči o ženských. Upřímně se přiznávám, že pečlivě hledám dobrou výmluvu, proč se nezúčastnit různých firemních teambuildingů a společných víkendů. A taky nerad dělám business s rodinou — i když to uděláte za nejnižší možnou cenu, stejně to příbuznému bude připadat, že to od vás mohl dostat levněji a vám, že děláte charitu, kterou stejně nikdo neocení.

Neříkám, že se ve výjimečných případech nemůže z fajn kolegyně stát vaše žena či z dlouholetého kamaráda váš business partner. Jde to. Někdy. Ale v každém případě zde vzniká obrovské riziko, že se něco podělá. A to se prostě stává. Tak když se to stane, bude to mít mnohem větší následky, než když tyhle skupiny striktně oddělujete.

Kolega z práce — bývalý kamarád vám možná dokáže udělat v práci takové peklo, že odsud raději odejdete. Rozvod se ženou, která vzešla z okruhu vašich přátel vám v nejlepším případě zúží počet kamarádů na polovinu. A špatný rozchod příbuzných, který budují společnou firmu, zanechá vzájemnou nevraživost ještě v pár dalších generacích vašich potomků.

Moje doporučení je, neblbněte a nedělejte to. Pokud už vás někdy taková myšlenka napadne, vždycky je to znamení, že je vaše sociální skupina příliš malá — a to je přesně to, na čem byste měli zapracovat. Pro někoho je fajn mít jednu ženu, jednoho kamaráda a jednoho kolegu v práci, s nímž si dobře rozumí. A je to v pořádku stejně jako to, že  jiný potřebuje pět milenek, bandu kamarádů a v práci open office se spoustou lidí, se kterýma může promluvit. To je na každém. Jakmile ve vás ale vznikne potřeba tyhle skupiny jakkoli promíchávat, zkuste nejdřív zapracovat na tom, že příslušnou skupinu trochu zvětšíte (pokud jí vůbec máte) a možná zjistíte, že to problém vyřešilo.

Když vás začínají bavit firemní teambuildingy a následné chlastačky, zkuste se zamyslet nad tím, jestli vám nechybí kamarád, se kterým byste mohli zajít na pivko. A jestli vám někdo z rodiny chce dát nějakou zakázku, mějte po ruce kontakt na spolehlivého kolegu, který za vás tuhle práci odvede.

Vyplatí se to. Vyplatí se občas protřepat, ale nikdy nemíchat.