Článek

Na brněnský Jazzfest lákají plakáty s „rozvibrovanými“ interprety

Brněnský jazzový festival Jazzfest je v plném proudu a už tradičně jej doprovází velmi kvalitně zpracované vizuály, které má na svědomí uskupení NOMADS. Za jejich vznikem už tradičně hledejte Petra Skalu – Skákalu, kterého letos výborně doplňuje Anna Divišová a Petr Kollarčík.

jazzfest-2016-05

Zdroj: jazzfestbrno.cz

A protože Petr měl letos na starost samotný koncept, požádal jsem ho o explikaci vizuálů:

Někdy má vizuální koncept logiku a někdy je to jen berlička k tomu, aby se ustanovil jeden specifický a poznatelný styl. Někdy to je třeba „diamant“ (jako v roce 2012), jindy jsou to „esa jazzu“ (rok 2015). Letos se do konceptu vetřela pětka, protože je to 15. festival. Tak jsme k tomu přidali 5 notových linek, které „rozvibrovali“ fotky interpretů.Ty totiž dodávají interpreti (resp. jejich zastoupení) a jsou většinou nudné, bez dynamiky, bez nástrojů… ani nepoznáš, že jde o muzikanta. Proto se každý rok snažíme do nich dostat trochu „muziky“.

jazzfest-2016-06

Zdroj: jazzfestbrno.cz

Abychom na plakátu vytvořili rozpoznatelné ale od sebe odlišitelné motivy, použili jsme na pozadí pět platónských těles. Bylo jich prostě pět – víc v tom nehledej. Navíc u Marsalise jsme použili do pozadí kouli. K jazzu se ale porušování pravidel hodí. Vizuální koncepci tahle improvizace nijak neohrozila a my jsme si uvnitř vlastních pravidel navodili pocit, že si je můžeme porušovat :)

 

jazzfest-2016-01

Zdroj: jazzfestbrno.cz

Písmo je pro každého interpreta jiné – to už je takový zvyk u Jazzfestu. Každý interpret je jiný a tak si zaslouží trochu jiný styl písma (to někdy odpovídá jeho stylu hraní, jindy se písmo prostě hodí pro jeho jméno), různá písma nijak zásadně netříští celkový vizuální koncept, celé je to pak zábavnější – jak pro nás, tak pro lidi na ulici… Pak už stačilo zvolit barvy – pěkný hutný, aby vynikl bílý nápis – a JAZZFESTBRNO 2016 byl na světě.

jazzfest-2016-04

jazzfest-2016-03

jazzfest-2016-02

Zdroj: jazzfestbrno.cz