Článek

Kdo získá Model Obaly Prize za nejinovativnější nápad?

Slavnostní vyhlášení mezinárodní soutěže obalového designu Young Package proběhne 27. května v Kině Aero.

Do 21. ročníku soutěže Young Package (Mladý obal) se přihlásilo přes sedm set prací ze 46 zemí světa. Studenti a designéři vytvářeli obaly na téma PACKAGE UNLIMITED, tedy obaly na více použití. Kromě cen za první tři místa ve středoškolské a vysokoškolské kategorii bude udělena Cena CZECHDESIGN a Cena společnosti IKEA. O tom, kdo si odnese hlavní cenu, ocenění vyhlašovatele soutěže společnosti Model Obaly, se dozvíme poslední květnový pátek.

mlady-obal-03

Součástí slavnostního vyhlášení bude již tradičně výstava oceněných prací, kterou pro letošní ročník připravili designéři Jan Kloss a Matěj Činčera ze studia OKOLO. Výstava poté putuje na One Design Week do bulharského Plovdivu, následuje přesun zpět do centra Prahy, kde bude k vidění od poloviny července v GALERII CZECHDESIGN. Vítěze, obalové designéry a organizátory soutěže můžete potkat na afterparty v předsálí kina.

Letos se do soutěže zapojilo mnohem více studentů ze zahraničí, než tomu bylo v minulých letech. „Oproti loňskému roku registrujeme o 40 % více přihlášek ze zahraničí. Nejvíce se hlásí studenti z USA, Indie, Číny, Ruska a Velké Británie. Takový zájem mladých tvůrců ze zahraničí nás velmi těší. V posledních letech se na nejvyšších příčkách umístili převážně studenti z českých škol, uvidíme, zda to bude letos podobné,“ říká Radka Machalická, manažerka soutěže a šéfredaktorka portálu CZECHDESIGN.CZ.

Odpovědné téma s přesahem do ekologie

Tématem pro rok 2016 bylo PACKAGE UNLIMITED: „V Model Obaly se dlouhodobě zabýváme ekologickou stránkou obalů, a proto je vyrábíme z recyklovaných materiálů a obnovitelných surovin. Dáváme důraz i na alternativní zdroje energie, například papírny, ze kterých získáváme recyklovaný materiál, používají páru získávanou spalováním odpadního materiálu. Recyklace je ale jen jedna z možností jak odpovědně vyrábět obaly. Dalším způsobem je vytvářet obaly, které po použití neskončí v koši a mají další funkci, to je smysl 21. ročníku naší soutěže,“ vysvětluje Radovan Wicha, marketingový ředitel společnosti Model Obaly, která soutěž vyhlašuje od roku 1996.

mlady-obal-01

 Studio Okolo vytvořilo viuální styl, který splňuje podmínky soutěže

„Téma nás velmi zaujalo a vymýšlet grafiku soutěže s takovýmto tématem jsme vnímali jako výzvu. Chtěli jsme, aby byla grafika se soutěží více propojena, stala se její součástí. Přehnaně řečeno, aby sama splňovala kritéria a zadání,“ říkají grafičtí designéři Matěj Činčera a Jan Kloss ze studia OKOLO, kteří jsou autoři vizuálního stylu 21. ročníku soutěže. Kromě grafiky navrhli i plakát soutěže, který plní nejen informační funkci, ale je oboustranný a po složení funguje jako obal na knihu.

mlady-obal-plakat

mlady-obal-04

Soutěž Young Package

Soutěž je určena studentům a mladým designérům do 30 let věku. Young Package je rozdělena do dvou kategorií:

  • Do první mohou svá díla přihlašovat studenti vysokých a vyšších odborných škol stejně jako mladí designéři do 30 let.
  • Druhá kategorie je určena studentům středních škol.

Na výherce čeká odměna 75 000 Kč a jeden z nich bude po vyhlášení vybrán firmou Model Obaly na 3týdenní honorovanou stáž v jejím inovačním centru. Ostatní ocenění se mohou těšit na věcné ceny od partnerů soutěže. Také v letošním roce bude udělena zvláštní cena CZECHDESIGNU a cena poroty.

V porotě zasedli zástupci Lego a Ikea

V porotě 21. ročníku mezinárodní soutěže Young Package zasedla tisková mluvčí Zdeňka Pecková z IKEA a obalový designér Lukáš Brza ze společnosti LEGO. Předsedou poroty je již tradičně obalový designér Jan Činčera, zakladatel stejnojmenného obalového studia. Pětici porotců doplnil také Michal Marko a Michal Šafář, kteří v soutěži v minulých letech zabodovali a umístili se na vysokých příčkách.

mlady-obal-02

www.mlady-obal.cz