Článek

Bratislava zažije konferenci o designu, kterou by mohli Češi závidět. Přijede i kontroverzní Toscani.

V sobotu 21. května se v Bratislavě uskuteční už třetí ročník konference By Design. V minulých ročnících se zde objevili celebrity světového designu – Stefan Sagmeister, Erik Spiekerman, Jessica Walsh a mnoho dalších.

bydesign-01

Ani letošní rok nebude výjimkou a na konferenci vystoupí autor mnoha kontroverzních reklam United Colors of Benetton – fotograf Oliviero Toscani. V anketě, kterou jsme udělali mezi návštěvníky loňského ročníku vyšlo, že nejvíce se těší na Tobiase van Schneidera. Mezi další přednášející patří Michael Wolff (zakladatel studia Wol Olins), Erik Kessels,  Jim Bull (Moving Brands), Astrid Stavro (Design by Atlas), Natasha Jen (Pentagram), Peter BiľakMalika Favre. Podrobné profily přednášejících si můžete přečíst v magazínu konference.

bydesign-02

Konference je v tuto chvíli, stejně jako již poslední dva roky, vyprodaná. Podle pořadatelského studia Milk je dobré sledovat sociální sítě konference, jestli se nějaké lístky uvolní.

bydesign-03

Anketa

V minulých dnech jsme oslovili  několik českých a slovenských designérů a zeptali jsme se jich na názor na konferenci a jestli se letos chystají znovu:


Výborně zorganizovaná akce, světoznámí a uznávaní speakři prezentující nejen svou práci, ale i přístup ke klientům a k byznysu. Opravdu velmi inspirativní den (a noc na afterparty). Z Dynamo design nás tam jelo šest a víkend v Bratislavě jsme si maximálně užili. Tento rok to rozhodně zopakujeme!

Libor Jelínek
creative director Dynamo design s.r.o.

jelinek

podehradsky

Jedna z mála “tuzemských“ konferencí, která každý rok přesvědčuje výběrem speakerů a lze zde potkat skutečnou světovou extratřídu – letos například Tobias, předtím Sagmeister&Jessica, Repponen, SNASK a současně potkat kamarády designery, kteří stejně jako já na jiné eventy – ze kterých se dle mého názoru poslední dobou stává spíše obchodní produkt, často nevalné kvality nechodí. Na viděnou v Bratislavě.


Šimon Podehradský
Creative Digital Producer  v Full House Hub


By Design je jediná konference široko daleko, do které bez přemýšlení investuji. Kvalita talků je vysoká, každý obohatí něčím jiným, proto je těžké kohokoliv vyzdvihnout. Jisté ale je, že inspirace a motivace ve vás vydrží ještě měsíce. Těším se na letošní ročník.

Zdeněk Kurečka
Experience Designer v TWO

kureckabartos

Pro mě asi nejlepší konference o designu v Evropě! Už první ročník nasadil laťku hodně vysoko a minulý ročník nebyl o nic horší, spíš naopak :) Nejvíc se letos těším na Tobiase van Schneidera. Ale By Design není jen o speakerech, rád bych taky vyzdvihl perfektní organizaci a skvělé lidi, které tam každý rok potkám.

Richard Bartoš
UX Designer at Avast SoftwareNa konferenci By Design mě nadchla promyšlená dramaturgie. Organizátoři dokázali vybrat nejen skvělé spíkry, ale zároveň pokaždé přijít s velmi rozmanitými a originálními tématy přednášek. Proto se moc těším na třetí ročník.

Filip Blažek
Designer a typograf v Designiq

blazek

paichl

By Design konference je podle mě jedna z nejinspirativnějších konferencí v u nás a v sk. Člověk se dozví opravdu hodně nových informací, jak know how, tak i to jak nad věcmi přemýšlet, jaké mohou být ideální postupy, to jak je kreativní práce nastavená v zahraničí. Může velice dobře porovnávat, zjišťovat jak by mohl svou práci posouvat. Je to příležitost potkat další designéry, slyšet jejich názory, potkat hodně přátel. Tento rok se nejvíc těším na přednášku od Tobiase van Schneidera.

Tomáš Paichl
Art Director v TRIAD AdvertisingBy Design konference je akcia, ktorá nemá obdoby v našich blízkych zemepisných šírkach. Speakri sú absolutné špičky v obore a rozhodně svojimi profesijnými príbehmi a prístupom k tvorbe majú co ponúknut obecenstvu. Skvelá organizacia, komorná atmosféra divadla Arena a silná koncentrácia kreativných ľudí sú zárukou kvalitně stráveného dňa. Těším sa, ako ma to opeť nakopne. Ja tomu hovorím, že moja duša budě nakrmená.

Zuzana Kubišová
Designer v Catclan

kubisova

snop

By Design 2015 byl pro mě skvělý zážitek nejen kvůli nabitému programu, ale také jako šance potkat se s kolegy ze Slovenska. Můj favorit byl rozhodně Erik Spiekermann a mile mě překvapili Brosmind, kteří předvedli prezentaci, jakou jsem předtím nikde neviděl. Těším se na další ročník! Nejen na Tobiase!

Tomáš Snop, Designer
Illustrator v Bubble


Slyšet tolik skvělých speakrů, vidět ikonu Jessicu Walsh nebo se dozvědět, jak vzniká systém obalů pro řetězec Ikea. To všechno byl minulý ročník By Design 2015. Já osobně jsem si odnesla z minulého ročníku ještě jednu věc.

Když totiž posloucháte designéry, kteří jsou již pěknou řádku let v našem oboru, mají za sebou boží projekty a mluví o své práci se stejným zapálením a láskou jako někdo v našem věku. Dá vám to výjimečný pocit, že jste rádi součástí téhle designérské komunity a že jste si lepší směr (práci) vybrat nemohl.

Lucie Bajgartová
Freelance designer

bajgartova

bydesign-04

bydesign-05

Konference se bude konat v Divadle Aréna s kapacitou 380 míst. V loňském roce se konference zúčastnilo 30 procent návštěvníků ze zahraničí. Lístek stojí 199 Euro.

Další informace najdete na stránkách konference.

Foto: milk.sk