Článek

Autor písma českých bankovek Jan Solpera byl uveden do Síně slavy

Jan Solpera

Před několika dny byl významný český grafický designér, typograf a pedagog Jan Solpera uveden do Síně slávy v rámci slavnostního vyhlášení Cen Czech Grand Design.

Jan Solpera se narodil v Jindřichově Hradci, vystudoval pražskou UMPRUM, kde byl žákem profesora Františka Muziky a po několika letech se na ní vrátil také v roli pedagoga. Od roku 1973 vedl po třicet let ateliér knižní grafiky a písma. S dílem Jana Solpery se můžeme setkat často i v běžném životě – jedno z jeho písem nesou například české bankovky, přebaly známých knih, plakáty a další materiály. Solpera je také autorem klasifikace tiskových písem a z řady jeho studentů se stali významní a respektovaní grafičtí designéři současnosti. „Pan Solpera mě dokázal přesvědčit, že písmo je živé a že ho stačí jen tak nějak vyklepat z papíru. Nebál se mi otevřít dvířka pro něho jistě k mnohdy těžko pochopitelným experimentům a dokázal se tak nějak přirozeně nadchnout pro cesty, kterými by se sám asi nikdy nevydal“, říká grafický designér Petr Babák, zakladatel studia Laboratoř, který se stal Grand designérem roku 2009.

Jan Solpera se tak připojí k osobnostem jako František Vízner, Jan Kaplický, René Roubíček, Libuše Niklová, Zdeněk Ziegler a dalším významným designérům a teoretikům, kteří byli v průběhu let do Síně slávy uvedeni.

Podívejte se na některé jeho práce.

Jan Solpera

Jan Solpera

Jan Solpera

Jan Solpera

Jan Solpera

Jan Solpera

Jan Solpera

Zdroj: czechgranddesign.cz, profilmedia.cz