Článek

WebExpo 2026: Deset tipů na přednášky pro designéry, kteří chtějí vytěžit maximum

WebExpo navštěvuji pravidelně už pěknou řádku let, na první jsem vyrazil v roce 2008 do kampusu ČZU v Suchdole. Letošní ročník je za dveřmi — koná se 27. a 28. května tradičně v pražské Lucerně a pokud přemýšlíte, jestli se letos vydat, mrkněte, co v programu zaujalo mě, třeba vás to inspiruje. A pokud nechcete číst až na konec, rovnou prozradím: pro designéry je toho letos připraveno hodně zajímavého — přednášky, workshopy i pěkný doprovodný program. Zároveň vám Design portál, jako mediální partner, může ušetřit 1000 Kč na vstupence, pokud při objednávce zadáte promo kód „DESIGNPORTAL26“.

WebExpo není čistě designová konference — témata jsou tradičně rozkročená přes vývoj, design, UX, AI a marketing. Konference se koná ve čtyřech sálech, které jsou doplněny možností popovídat si jeden na jednoho s mentory a networkovat v Lucerna Gallery nebo Lucerna Café. Nedílnou součástí jsou i tři party.

Přednášky, které stojí za pozornost

Program probíhá ve čtyřech sálech najednou a sestavit si rozvrh tak, abyste stihli vše (včetně oběda), prostě není možné. Naštěstí jsou záznamy přednášek dostupné velmi brzy po skončení konference, takže vše, co nestihnete, můžete dohnat zpětně. Osobně se mi osvědčilo si u přednášek, kde si nejsem jistý, jestli jsem správná cílová skupina, být vzadu poblíž východu — a když já a téma přednášky opravdu mineme, přesunout se do vedlejšího sálu… nebo na čaj.

How Bad Typography Kills UX

Téma, které se na podobných konferencích objevuje pravidelně, ale pokaždé ho někdo uchopí jinak. Zaujalo mě proto, že typografie je věc, u které si řada designérů myslí, že ji ovládá — a pak se ukáže, že ne. Chci vidět, jestli přednáška přijde s něčím prakticky použitelným, nebo zůstane u obecných pouček. Uvidíme, jak to Oliver Schöndorfer pojme.

Design like no-one is watching

Britský designér a ilustrátor Mike Kus přijede mluvit o kreativním designu. Doporučuji mrknout na jeho web — má za sebou řadu zajímavých zakázek a moje očekávání jsou v tomto případě velká. Doufejme, že se Mike neomezí pouze na vzletné věty o tom, že design mění svět, jako někteří jeho předchůdci, ale dozvíme se i jak na to. Mrknout můžete i na jeho přednášku z WebExpa 2017, kde je vidět jeho praktický přistup.

Beauty That Thinks: The Future of Meaningful Aesthetics

Přednáška Gleba Kuznetsova řeší, co dělá design smysluplným v době generativní AI — kdy „krásné” zvládne vytvořit kdokoliv na dva kliky. Téma mě v posledním roce zajímá víc než cokoliv jiného. Pro mě, stejně jako určitě pro řadu z vás, je AI denní chleba, takže očekávám, že se na WebExpu konečně někdo tohoto tématu pořádně ujme.

Designing the Agentic Era: Experimentation Over Magic

Lorraine Burrell se bude věnovat tomu, jak AI agenti mění způsob, jakým navrhujeme digitální produkty. Zaujal mě podtitul — „experimentování místo magie” — protože přesně pojmenovává, co mi na většině AI diskuzí v designu chybí: konkrétní přístup místo buzzwordů. Lorraine navíc pracuje jako Design Lead v bance Lloyds a design v bankovnictví je i moje primární zaměření, takže jsem rád za jakékoli nakouknutí pod pokličku konkurence.

How to Get Design Right by Doing It Wrong?

Přednášky tohoto typu bývají buď osvěžující, nebo prázdné. Téma samo o sobě zní zajímavě a rozhodl jsem se dát mu šanci — dobrý neúspěch je v designu podceňované téma. Uvidíme, jak to Benjamin Rancic pojme.

Train Your Design Eye (No Designer Needed)

Elis Laasik v této přednášce projde základní vizuální principy — zarovnání, rozestupy, barvy — a zakončí mini-testem. Zaujalo mě, že cílí explicitně na ne-designéry, takže to může být skvělá příležitost vzít s sebou kolegu z vývoje nebo produktu. A uvidíme, jestli i po jejím skončení budou mít designéři stále co žrá… jíst :)

Design Systems That Scale Smart

Přednáška Johannese Lehnera řeší, jak stavět design systémy, které fungují i když váš tým nebo produkt vyroste. Design systém se stal standardem a zároveň je i mým parťákem v každodenní práci. Jeho správa a růst mě zajímá. Uvidíme. Téma zní slibně.

Přednášky na téma přístupnosti

Přístupnost se na WebExpu probírá pravidelně. Letos jsou v programu dvě přednášky, které vypadají konkrétněji než obvykle. Designing for Everyone: How We Built Accessibility Into Our Design System je case study Petera Leška o tom, jak přístupnost zabudovat do design systému od základu, ne ji přilepovat zpětně. Zaujalo mě, že jde o reálný příběh z praxe — ne teoretický přehled WCAG pravidel.

Druhou je přednáška Radka Pavlíčka nazvaná Accessibility by the Numbers: What Actually Matters (and What Just Looks Good), která se pokouší oddělit zrno od plev: co reálně pomáhá uživatelům s postižením a co je jen PR přístupnosti. O přístupnosti se za poslední rok namluvilo hodně, ale lidí, kteří dokážou dát konkrétní tipy a návody, zase tolik není.

Discomfort Zone a workshopy zdarma

První den konference se v menším sále odehrává Discomfort ZoneRiki Fridrichem — formát, který mě loni zaujal svou otevřeností a interakcí s publikem. Riki záměrně nastoluje provokativní otázky o designu i kariéře a vytahuje účastníky z komfortní zóny.

Druhý den je celý tento sál vyhrazen pro sérii krátkých workshopů, které jsou zdarma ke vstupence. Jejich délka je plánována do 2 hodin tak, aby účastníci nezameškali jiné přednášky. Z nich mě nejvíc zaujal Typography Survival Kit —vejde se prvních 50 účastníků a pokud pracujete s typografií,  stojí za to si udělat čas.

The Most Bizarre Software Bugs in History

Vždycky se snažím během WebExpa alespoň jednou vystrčit hlavu ze své designérské bubliny a dát si něco mimo svůj obor. Přednáška Mii Bajić nemá s designem nic společného — jde o příběhy softwarových katastrof a nejpodivnějších bugů v historii. Docela se těším.

Parties: WebExpo nekončí s posledním slajdem

WebExpo tradičně nabízí víc než jen přednášky. Letos jsou na programu tři večerní akce. Warm-Up Party se koná v úterý 26. května od 20:00 v kanceláři Apify přímo v Paláci Lucerna — ideální příležitost vyzvednout si badge a seznámit se ještě před zahájením. Tip organizátorů: ve 21:30 startuje z místa registrace orientační prohlídka celého venue — doporučuji, pokud jdete na WebExpo poprvé.

Wednesday Party se po prvním konferenčním dni koná v Radlické kulturní sportovně (středa 27. 5., od 18:30) a celou konferenci zakončí After Party v Mama Shelter Garden Bar v Holešovicích (čtvrtek 28. 5., od 18:30).

WebExpo Kids: konference pro celou rodinu

WebExpo je jedna z mála technologických konferencí, která myslí i na rodiče s dětmi. Pro děti od 5 let připravili Jakub Balada a Tomáš Kapler celodenní program s 3D tiskem, Scratchem, LEGO robotics a AI nástroji, pro menší děti od 2 let funguje Kids’ Corner s profesionálními au pairs a pro rodiče s kojenci Parents’ Coffee Lounge. Každá vstupenka navíc zahrnuje druhý vstup zdarma pro dospělého jako doprovod do dětské a networkingové zóny.

Vstupenky se slevou

Lístky jsou k dostání na webexpo.net/tickets. Ceny postupně rostou, takže koupi nenechávejte na poslední chvíli. Konferenční vstupenka pokrývá oba hlavní dny (27.–28. 5.), workshopy 29. 5. jsou v samostatném bundle. Design portál je letos opět mediálním partnerem a díkž tomu můžete ušetřit 1000 Kč na vstupence. Stačí zadat při objednávce  promo kód „DESIGNPORTAL26“.

Věřím, že vás mých pár tipů inspirovalo a třeba se na konferenci potkáme.

Zdroj a foto: webexpo.net