Článek

Známky s motivy státních symbolů České republiky navrhl Filip Heyduk

V roce 2017 oslovila Česká pošta studio Heyduk, Musil & Strnad s nabídkou účasti v soutěži na grafické zpracování známek s motivy Českých státních symbolů. Ze soutěže vzešlo studio vítězně a jejich práci  — nejen na známkách, ale i reprezentativních obalech – bychom vám rádi představili. Autorem je Filip Heyduk, který návrhy připravil ve spolupráci s Robertem Tichým.

Státní symboly jsou jednoznačně definované a mají svou ustálenou grafickou podobu. Tvoří je malý a velký státní znak, státní vlajka, vlajka prezidenta republiky, státní barvy, státní hymna a státní pečeť. Jsou tedy jednoznačně definované a mají svou ustálenou grafickou podobu, což je náročnější zadání, než kdyby měl designer volné pole působnosti.

„Od začátku jsem věděl, že nechci použít všeobecně známou vektorovou kresbu státních symbolů, chtěl jsem grafiku posunout jiným směrem. Návrhy vznikly s použitím fotografií dominantních výřezů z jednotlivých symbolů, které byly umístěny v pravé části známky,“ popisuje autor Filip Heyduk ze studia Heyduk, Musil & Strnad „V levé je umístěný nominál – v tomto případě písmeno A (jde o tzv. písmenové známky) a známá vektorová podoba státního symbolu – to byla podmínka České pošty – ale ve zmenšené podobě. Známka je tak fakticky rozdělena na dvě poloviny, na dopise vypadá jako dvě známky vedle sebe. Fotografie vytvořil podle našich návrhů Robert Tichý. Známky vydala Česká pošta v roce 2017 jako sešitek s osmi kusy samolepících známek.“

Dalším úkolem bylo vytvořit pro známkovou emisi reprezentativní obal — ten je navržen jako skládaná brožurka s popisem jednotlivých symbolů a vloženým sešitkem se známkami.

V návaznosti na tuto emisi nyní vydává Česká pošta aršík se čtyřmi známkami s motivy státních vyznamenání, známky mají podobnou grafickou úpravu. K aršíku vychází také stejná skládací brožurka.

Další práce Filipa Heyduka:

Akademie múzických umění v Praze po 10 letech mění logo, nové navrhlo studio Heyduk, Musil & Strnad

Plakát inscenace HRA-NIC-E od studia Heyduk, Musil & Strnad

Zdroj a foto: hmsdesign.cz