Článek

Vyšel nový Font s hlavním tématem stavebniny, co dalšího v něm najdete?

Ve schránce přistál nový Font, takže nastal čas jej omrknout trochu zblízka. Po vybalení z černé fólie vás přivítá titulní stránka, kde se skví ilustrace šneka s obrovským domem na zádech. Autorem obálky je grafik a také učitel 3D grafiky Jan Brukner.

Hlavním tématem aktuálního čísla jsou stavebniny, ale samozřejmě zde najdete spoustu dalších zajímavostí, tak pěkně popořádku.

Rozhovory

DSC03942

Jestli se vím líbí nový trojúhlelníkový vizuální styl soutěže Český lev, rozhodně si přečtěte článek s Tomášem Martinem – grafikem a spoluzakladatelem studia luftballon, které za novým vizuálem stojí. Za rok trvání studia toho v luftballonu mají i víc, takže je na co koukat.

DSC03943

Autor obálky nového Fontu – Jan Brukner se grafikou, ilustracemi a 3D tvorbou živí už deset let a je to vidět. K rozhovoru jsou připojeny ukázky skic a reklamních vizuálů, na kterých pracoval a a popisuje zde i vznik 3D modelu pivního půllitru pro Plzeň 2015.

DSC03944

Fanoušky severských detektivek potěší článek o obálkách bestsellerů autora Jo Nesbo. Následuje rozhovor s Lucií Mrázovou, grafičkou, která má na starosti úpravu jejich českého vydání. Jak uvádí, žádnou reakci od autora na své knižní obálky zatím nemá, škoda.

Můžete se podívat na vítězné práce 21. ročníku Czech Press Photo, jimž vévodí selfie Richarda Gere. Fotku oceněnou hlavní cenou najdete pak na další stránce, už jako součást rozhovoru s Janem Zátorským mladším, který ji pořídil na maďarskosrbské hranici mezi uprchlíky loni na podzim.

Ilustrace Petr Nikl a grafická úprava Zuzana Lednická – kombinace, která nemůže dopadnout špatně. Kniha básní Michala Bystrova, která vyšla spolu s jejich pomocí, zvítězila v kategorii Literatura pro děti a mládež v soutěži Nejkrásnější české knihy roku 2014. Na několik otázek ohledně grafické úpravy této knihy odpovídala Zuzana Lednická.

Hlavní téma – stavebniny

DSC03945

Pak už se ke slovu dostává hlavní téma čísla – stavebniny. Tradičně zde najdete spoustu vizuálů a ukázek z firem v oboru. Podrobněji se dočtete o firmě Zapa beton, portlandském cementu a značce Fatra – spolu s ukázkou nevybraných návrhů do tendru. Co se týče hodnocení log, tak nejlépe dopadl Knauf a špatně si nestál ani Ytong.

Webdesign a novinky

DSC03946

Aktuální trendy a novinky v oblasti webdesignu popisuje a na příkladech ukazuje Richard Krejčí. V kroku za krokem je rozebrán postup vzniku obálky minulého čísla s letící rybou.

Filip Blažek představuje vítězné práce šestého ročníku soutěže Gratuation Projects – což je soutěž absolventských prací studentů ze zemí Visegradské čtyřky. Na posledních stránkách Fontu najdete už tradičně spoustu novinek.

To je vše, velké díky Fontu za hutnou porci čtení. A pokud byste chtěli udělat dobrý skutek – Font si předplaťte, rozhodně stojí za to. Na webu Fontu najdete také kompletní obsah nového čísla.

ps: V úvodníku Ondřeje Kafky najdete trochu netradičně i vtipy :)

pps: V časopise najdete i tři zminky o Design portálu, dekujeme!