Článek

Vyšel nový Font – hlavním tématem je vizuální styl českých i světových galerií

Časopis Font loňský rok završil číslem 150. Hlavním tématem čísla byl vizuální styl galerií a předznamenává jej i ilustrace na úvodní straně ilustrátorky Jany Kiliánové. Prolistujte si s námi nové číslo a na konci článku vám přineseme anketu, kde známí designeři odpovídají na otázku, proč si Font předplácí.

Co v novém Fontu najdete?

Jak už je tradicí, hned po úvodníku Ondřeje Kafky následuje velký rozhovor. Tentokrát zašli redaktoři na pokec do studia Heyduk, Musil & Strnad a povídali si zde o tvorbě log, vizuálních identit a knih. Poté následuje druhý velký rozhovor a to s autorkou úvodní ilustrace Janou Kiliánovou, jejíž práce možná znáte z knihy Phantasia, o které jsme nedávno psali. Postup, jak nakreslila Monu Lisu, si můžete projít v seriálu Krok za krokem.

Na dalších stránkách najdete představené oceněné práce ze soutěže Národní cena za studentský design a písmo Prostor Jana Buchtela, které bylo oceněno prvním místem v soutěži Joseph Binder Award 2016, která se konala v Rakousku.

Co se týče knih, tak nelze pominout druhý díl publikace 365typo, která navazuje na velmi úspěšný první díl. Druhý díl má 320 stránek a je na nich prezentováno, jak už název napovídá, 365 příběhů či projektů týkajících se grafického designu a typografie. Za zmínku určitě stojí i kniha Segmentová písma studenta Martina Činčára, která vznikla v rámci jeho studia na UMPRUM a byla oceněna v soutěži Nejkrásnější české knihy roku.

Hlavní téma: galerie

Hlavnímu tématu se věnuje Font na 12 stranách a najdete zde jak představení zajímavých vizuálních identit světových, tak i domácích galerií. Samostatný článek je věnován vizuálnímu stylu Moravské galerie (designéři studia Kolektiv a Laboratoř) a Národní galerie, kde jsou představeny pouze soutěžní návrhy, protože soutěž byla zrušena bez vysvětlení.

U hodnocení log galerií nepřekvapí, že jsou velmi dobře zpracovaná, z českých si nejlépe vede logo DOX, jehož autorem je Aleš Najbrt a Mikuláš Macháček.

Další zajímavosti

Za přečtení rozhodně stojí článek věnující se nedávné kauze upraveného loga společnosti Metrostav a nabízí pohledy Aleše Najbrta, Lumíra Kajnara a Roberta Štencla. Dále si můžete přečíst recenzi nových MacBooků, podívat se na piktogramy Olympijských her od roku 1964 po současnost anebo načerpat informace o virtuální realitě. Na konci časopisu už tradičně najdete spoustu dalších novinek a krátkých aktualit.

Proč si předplatit Font? Odpovídají sami designeři…

Oslovili jsme čtveřici designerů, pravidelných čtenářů časopisu Font, s otázkou, co je na časopise nejvíc zajímá a proč si ho předplácí. Přečtěte si jejich odpovědi, třeba vás inspirují k předplacení časopisu. Pokud si předplatíte časopis do konce února, můžete vyhrát hodnotné ceny.


Font si kupuji snad od nultého čísla. Ne vždy si najdu čas vydání přečíst, ne vždy mě obsah zaujme, ale díky přehledu článků na Font.cz se k archivním číslům rád vracím při psaní textů. Je totiž zajímavé vidět, jak se v průběhu 25 let proměnil obor i osobnosti, o kterých Font psal, jak se vyvíjely technologie nebo témata důležitá pro designéry. Tato dlouhodobá archivace je pro mě důležitá, a proto chci Font odebírat i v roce 2017.

Filip Blažek
grafický designér, studio Designiq
www.designiq.cz


Tři důvody:
1/ V našem studiu tiskneme, máme tisk rádi a tisk chceme podporovat.
2/ Font je oborový časopis hájící zájmy českých grafických designérů.
3/ Offline si přečtu a prohlédnu témata, která bych online vnímal povrchně nebo si na ně vůbec neudělal čas.


Štěpán Holič
zakladatel studia Lemon Design
www.lemondesign.cz


Font si občas přečtu a prolistuji, je to takový souhrn toho, co se vytvořilo během nějakého období. Líbí se mi, že má vždy nějaké téma toho daného čísla. ALE, je dost prostoru redesignovat layout časopisu, opět ho posunout zas někam dál, což se zatraktivní pro případné sponzory a osloví mladší grafické designéry, inzerenty atd. Asi moc neodpovídám na otázku, spíš bych byla moc ráda, aby Font chytil nový dech a ukázal jak se má grafický design dělat.

Věra Marešová
Independent Graphic Design Professional
vgrafik.cz


Časopis Font čtu už od jeho vzniku, je pro mě inspirací a průvodcem v oboru grafického designu. Prošel formální i obsahovou průběžnou evolucí, je vidět, že je připravován s láskou. Je pro mě milým rituálem roztrhnout obálku a začíst se do každého nového čísla.

Robert Štencl
Art Director at BastArt.cz Graphic Design Studio
www.bastart.cz


Časopis  Font je dvouměsíčník a vychází vždy na konci sudého měsíce. Při objednávce předplatného na aktuální rok získáte zpětně všechna čísla tohoto roku – objednáte-li například v červenci 2017 předplatné pro rok 2017, dostanete do 14 dnů čísla 1–3 a další čísla pak v řádných termínech. Roční předplatné na rok 2017 činí 954 Kč.

Obsah aktuálního čísla i objednávku předplatného najdete na stránkách časopisu Font.

Zdroj a foto: font.cz, linkedin.com