Článek

V Praze a Brně proběhla konference „Řeči o grafickém designu“. Jaká byla?

V úterý 10. září v Brně v hotelu Voroněž a ve čtvrtek 19. září v Praze v kongresovém centru Artemis se konala konference o grafickém designu určená manažerům a marketingovým specialistům. Akce původně plánovaná jako komorní nakonec v Praze obsadila pěkný sál pro 85 posluchačů.

Vrcholem brněnského termínu byl Jan Řezáč, autor knihy Web ostrý jako břitva. Jan odhalil pragmatickou budoucnost webdesignu, který směřuje k masivnímu využívání pronajímaných řešení. Ty nahrazují programování, kódování i z velkou část designérské práci.

Jan Řezáč

V Praze se finální prezentace ujal Martin Kušpál z MAISON D’IDÉE. Tématem jeho vystoupení byly obaly.

Martin Kušpál

Za konferencí Řeči o grafickém designu stojí Zdeněk Sládek z kladenského Studia Protein. Zdeněk akcí provázel a zvládl i v své prezentaci srovnat viditelné projevy sebevědomí lidí i sebevědomí v grafickém designu.

Zdeněk Sládek

Během obou akcí viděli návštěvníci šest prezentací. I podle reakcí v sále tematicky dobře sestavených pro cílovou skupinu. Dávku nových informací si ale odnesli i samotní designéři. Na brněnských přednáškách byl pořízen videozáznam. Na ten se ale mohou nejdříve těšit hosté, až s odstupem času bude uvolněn pro veřejnost.

Nápad uspořádat konferenci dostal Zdeněk Sládek na jaře jako člen představenstva Unie grafického designu, která se tak stala i hlavním partnerem Řečí. „Chyběla mi platforma, kde mohou designéři říct o své práci zadavatelům dřív, než se setkají nad konkrétními zakázkami,“ jak k tomu dodává.

Témata konference byla pestrá. Přednášky se věnovaly tisku, webu, tvůrčímu procesu i nástroji pro efektivní spolupráci mezi designéry a zadavateli. Mezi přednášejícími se objevili Martin Novotný z Novin pro grafický, Karlem Drašnar z brandcloud.pro, personalistka Martina Koláčková se zkušenostmi z druhé strany, designérka Michaela Klihavcová s kolegou Tomášem Brychtou a Lukáš Záleský, vedoucí DTP studia G.P.S.

Martin Novotný

Karel Drašnar

Brzy se organizátor konference chystá vyhlásit výzvu pro nová témata přednášek pro příští ročník, jehož přesný datum zatím není stanoven. První ročník Řečí o grafickém designu se konal v rámci doprovodného programu veletrhu Marketing Mix pořádaného Omnisem Olomouc.

Zdroj a foto: recigd.cz, Jana Hloušková