Článek

Tip pro Photoshop: získejte víc prostoru s artboardy

Jako grafik čas od času narazím na novou fičurku, o které mám pocit, že ji moc lidí nezná a zároveň mám potřebuju si ji někam uložit, abych na ni nezapomněl :)

Jedna z velmi příjemných novinek, která se objevila v novém Adobe Creative Cloud 2015 jsou Artboardy ve Photoshopu. Používám anglickou verzi, takže nevím přesně, jak se tato vychytávka jmenuje v češtině, ale hádal bych, že „plátno“. Kdyžtak mě v komentářích opravte.

S artboardy se pracuje stejně fajně jako se skupinami vrstev – kdykoli je můžete čapnout a vesele přesouvat anebo jakoukoli vrstvu z nich táhnutím vyjmout a vložit jinam – třeba do jiného artboardu.

adobe-artboard-02

Jak na to? Při vytváření nového dokumentu si prostě vyberete položku Artboard a zároveň zvolíte velikost. Docela příjemné je, že jsou zde už předdefinované rozměry pro nejpoužívanější zařízení. Během práce pak samozřejmě můžete dle libosti měnit velikost artboardu

adobe-artboard-01

Co se mi libí? Artboardy se dají exportovat najednou a to třeba jako samostatné PNG anebo klidně jako vícestránkové PDF. A pokud používáte device preview, tak můžete prohlížet velmi snadno návrhy na mobilu nebo tabletu.

adobe-artboard-03

Jak je využít? Nabízí se samozřejmě responsivní design, ale velmi dobře by je šlo využít i při rozkreslování různých stavů jedné stránky. Nebo všude tam, kde se čeká export do vícestránkového PDF, i když tam už je potřeba zauvažovat nad tím, jestli nepoužít třeba InDesign. Každopádně těch možností bude hodně a těším se na všechny, o kterých ještě netuším :)

adobe-artboard-04

Krátké, asi tříminutové, vševysvětlující video najdete na webu Adobe.

Jestli máte tip na další vychytávku, a nemusí se to týkat jen Photoshopu, napište do komentářů.

Zdroj: adobe.com