Článek

Adobe představilo nový balík aplikací Creative Cloud. Jaké jsou hlavní novinky?

Adobe svůj Creative Cloud updatuje průběžně během celého roku, nicméně jednou do roka — zpravidla na podzim na konferenci Adobe MAX – představuje zásadní update, nové aplikace a nové funkce komplet celého balíku. Letos proběhla konference od 15. do 17. října v Los Angeles a odstartovala ji téměř tříhodinová keynote. 

Generální ředitel Adobe Shantanu Narayen uvedl keynote slovy:

„Design has never been more important and we’re living a golden age of creativity.“

V celé keynote se často opakovala slova jako „fenomenal, amazing, inspiring, exicited…“. Zájemci si mohou pustit celou keynote ze záznamu níže. Pokud ale nemáte 3 hodiny času navíc, mrkněte na ty hlavní novinky, které Adobe představilo, zde ve článku a prozradím rovnou, že je na co se těšit.

Photoshop

Vlajková loď Adobe dostala řadu vylepšení. Jedna z hlavních zpráv, která pronikla i do masovějších médií je, že by Adobe mělo uvést aplikaci Photoshop pro iPad. Mělo by se jednat o plnohodnotnou aplikaci, která by měla obsahovat všechny nástroje, na které jste zvyklí z desktopové verze, přizpůsobené pro ovládání dotykem. Bude moct otevírat i PSD soubory vytvořené na desktopu.

Další funkce ve zkratce:

  • editace textu pouze kliknutím na něj, kliknutím mimo jej potvrdíte
  • zpět do historie přes opakované CMD+Z (CTRL+C)
  • označení a vymaskování objektu na jedno kliknutí (kouzelná hůlka na celý objekt)
  • nový nástroj pro automatické výplně (Content Aware Fill)
  • nový nástroj „Frame Tool“ (obdélník, kolečko) v podstatě tvoří placeholder, do kterého vložíte obrázek a on se podle něj vymaskuje
  • živé náhledy Blend modů — při přejíždění v paletce rovnou vidíte výsledek

Dimension

Adobe Dimension je cca rok starý nástroj pro tvorbu 3D vizualizací. Snadno si na prostorové objekty umístíte logo či texturu. Nově si můžete exportovat interaktivní 3D model do browseru a poslat odkaz klientovi, který si může výrobek prohlédnout ze všech stran. Nový renderovací engin je rychlejší a vylepšena je i workflow s Photoshopem a Illustratorem.

InDesign

InDesign má novou paletku Properties, ve které najdete vše důležité na jednom místě. Umí vyplnit frame obrázkem, zohledňuje výšku a šířku vkládaného objektu. Zajímavou funkcí je inteligentní změna layoutu při změně velikosti stránky — najednou upraví design na všech stránkách. Umí importovat komentáře z PDF dokumentu.

Illustrator

Nová funkce Global Edit umožňuje měnit objekt na jednom místě a změna se projeví na všech místech, kde je použitý — podobná funkce Smart Objects existuje už delší dobu ve Photoshopu. Kromě toho umí Illustrator nové tvary gradientů (freeform gradients), přičemž jejich hlavní výhoda je hlavně v možnosti jejich vzájemné kombinace.

XD

Adobe do tohoto prototypovacího nástroje vkládá velké naděje a zároveň je vidět, že na něm velmi intenzivně pracuje. Prakticky každý měsíc přidává poměrně zásadní funkce a začíná šlapat na paty konkurenci. Velkou novinkou je implementace hlasových příkazů — XD lze nyní využít při návrhu aplikací, které jsou ovládány hlasem, v tom dokonce konkurenci předhonili.

Z dalších funkcí je třeba zmínit:

  • podpora PSD, AI souborů, které jdou vkládat rovnou XD
  • symboly fungují napříč mezi dokumenty (Linked Symbols)
  • inteligentní změna layoutu při změně šířky obrazovky, lze si poměrně precizně navolit, co chcete měnit sami a co necháte na systému, což ušetří čas
  • podpora pluginů třetích stran – představen byl například velmi šikovný plugin World Ready, který pomocí Google Translate vytváří jazykové verze webů či aplikací
  • Export do After Effects
  • velmi zajímavou novinkou jsou automatické animace — prostě jen vytvoříte dva stavy jednoho objektu (například tlačítko se promění v kolečko) a necháte ho automaticky animovat, výsledky jsou překvapivě dobré

Project Gemini

Aplikace určená ilustrátorům pro kreslení na iPadu. Dostupná by měla být v příštím roce a na keynote bylo předvedeno několik ukázek a efektů, na které se můžete těšit, pokud rádi kreslíte.

Lightroom

V balíku Creative Cloud jsou nyní k dispozici dvě verze software Lightroom — Classic CC a CC. Představení se týkalo nástroje CC na iPadu, který by nyní měl být rychlejší a umožňovat rychlejší úpravy včetně tvorby vlastních profilů, které pak jdou lehce aplikovat na další fotografie. Zmiňované změny jsou v podstatě o tom, že řada funkcí, které umožňovala verze Classic na desktopu (například retuše, vyrovnání svislic atd.), je snadno k dispozici na iPadu.

Premiere

Novinky prezentoval Jason Levine a doporučuji skočit na čas 1:45 a jeho stand up comedy zkouknout ze záznamu. Mimo zpěvu a výkřiků předvedl colorování videa na základě jiného referenčního videa, či manuální nastavení vybraných barev ve videu. Dále pak retuš ve videu, kdy z videa nechal zmizet běžícího koně.

Byla představena i aplikace Premiere Rush pro snadnou editaci videa na mobilních zařízeních, což je reakce na stále rostoucí oblibu tvorby videí pro YouTube a další sociální sítě. Fakt, že to zvládnete včetně přidání a editace hudby bez nutnosti sednout k desktopu, může leckdo ocenit.

Project Aero

Jedná se o nástroj pro iPad pro tvorbu projektů v AR (Augmented Reality). Podporuje import souborů z ostatních CC aplikací a umožňuje je umístit do reálného světa. V ukázce byl představen import PSD souboru včetně vrstev a jejich rozmístění do prostoru. Velmi efektní. Ještě více možností a větší smysl nástroj dává ve spolupráci s aplikací Dimension. Adobe si zakládá na kvalitě renderů a určitě se jedná o nástroj, o kterém v budoucnu ještě hodně uslyšíme.

Adobe Fonts

Tohle na keynote nezaznělo, ale je to také důležité. Adobe Typekit se změnil na Adobe Fonts a je součástí předplatného CC (včetně minimálního předplatného pro fotografy). Odstraněna byla omezení — nyní si můžete snadno aktivovat jakýkoli font a je vám k dispozici jak pro desktop, tak webové použití (bez ohledu na počet pageviews a domén). Adobe přidá nových 3000 písem a má v plánu po 30 dnů uvolnit každý den vždy jeden balík písem. Adobe Fonts má také nový web, který umožňuje jedním klikem aktivovat písmo, které se vám automaticky objeví v aplikacích Creative Cloud.

Ceny předplatného

Na závěr je třeba zmínit i ceny předplatného. V rámci předplatného máte možnost instalace na dvou počítačích najednou, bez ohledu na jazykovou verzi či jestli se jedná o Windows či Mac. Přestože se jedná o cloudovou verzi, neznamená to, že musí být počítač neustále připojen k internetu a že by stahoval nějaká data. Z mých zkušeností stačí být u internetu cca jednou do měsíce kdy si aplikace sama ověří platnost předplatného a vy to ani nepostřehnete.

  • 270 Kč/měsíčně zaplatíte za balíček určený fotografům, který obsahuje Lightroom (oba), Photoshop a 20GB místa na cloudu.
  • 540 Kč/měsíčně vás bude stát jakákoli jednotlivá aplikace a dostanete k ní 100 GB na cloudu.
  • 1350 Kč/měsíčně zaplatíte za kompletní balík CC bez ohledu na to, které aplikace používáte. K dispozici by mělo být 1 TB(!!!) cloudové úložiště

Když si k nejvyššímu plánu připlatíte ještě 810 Kč, máte každý měsíc navíc 10 fotek ke stažení z Adobe Stock. Existují výhodnější balíčky pro studenty a s větším počtem licencí pro firmy. Podrobněji na webu Adobe.

Všechny představené novinky jsou podrobněji probrány na webu Adobe a doporučuji mrknout i na sekci Behance Live, kde najdete spoustu videozáznamů a výukových videí.

Zdroj a foto: adobe.com