Článek

Adobe Portfolio v češtině a pro uživatele Creative Cloud kompletně zdarma

Jednou ze služeb, kterou Adobe nabízí zdarma v rámci předplatného Creative Cloud, je Adobe Portfolio, které slouží pro snadnou tvorbu webových prezentací — portfolií. Od letošního května je kompletně v češtině a to je dobrý důvod podívat se, co nabízí nového.

Už dávno neplatí „Sedávej, panenko, v koutě, budeš-li hodná, najdou tě“. Pokud se máte čím pochlubit, je určitě dobré o tom dát vědět světu a využít k tomu nějakou službu spíše než tvořit vlastní web svépomocí. Výhodou je zejména ušetřený čas, protože vytvořit dnes dobrý web, který by byl responsivní a měl snadnou administraci — to je poměrně komplikovaná záležitost, která vezme spoustu času a využít některou ze služeb, která toto nabízí, je nasnadě.

Kdo Adobe Portfolio využije?

Portfolio je určeno pro všechny, kteří chtějí prezentovat svoje vizuální výstupy — fotografie, ilustrace, grafický design, web design, ale také pro módní návrháře, malíře, architekty a další kreativní tvůrce. Samozřejmě lze i vkládat textové stránky, pokud byste ale chtěli provozovat blog, našlo by se vhodnější řešení.

Na úvod je potřeba uvést, že Adobe Portfolio není klasickou aplikací, ale webovou službou. Přestože jej vidíte v seznamu aplikací, po kliknutí na položku „Portfolio“ se spustí webová stránka, kde použijete vaše přístupové údaje pro Creative Cloud. Službu lze využívat zdarma na serveru Adobe, pak bude vaše URL ve tvaru: vasejmeno.myportfolio.com (jméno lze změnit, pokud je samozřejmě volné) anebo lze provozovat Adobe Portfolio na své vlastní doméně. Stačí jen nastavit DNS záznam v administraci – nic komplikovaného. Pak platíte pouze za doménu a stačí si zvolit nejlevnější variantu s minimálním hostingem.

Výhoda, že se jedná o webovou službu, je také v tom, že máte možnost svou prezentaci spravovat odkudkoli a nejste vázaní na instalaci software. To, jak je známo u ostatních aplikací Creative Cloud, máte možnost na dvou počítačích.

Zajímavé funkce a 8 motivů

Základním kamenem Adobe Portfolio jsou stránky, které se označují „Galerie“. Každá z těchto galerií může obsahovat neomezené množství projektů a zároveň je možné si danou galerii skrýt (přístup pak má jen ten, komu pošlete adresu) anebo zaheslovat (hodí se v případě, že máte projekty, které nelze prezentovat veřejně).

Vybírat si lze v tuto chvíli z 8 různých motivů (designů) webu — každý z nich je responsivní a před zvolením motivu se můžete podívat na ukázky galerií, které daný motiv již používají. Velkou výhodou je možnost propojení s profilem na Behance. Prostě si jen zvolíte, do které galerie se vám mají věci z Behance importovat a o víc se nestaráte. Samozřejmostí je integrace Google Analytics jen vložením trackovacího čísla.

Další vlastnosti:

  • editace probíhá ve WYSIWYG editoru — v živém náhledu hýbete bloky a editujete je,
  • můžete si vytvořit svou úvodní a kontaktní stránku,
  • lze využít kompletní knihovnu písem Adobe Typekit,
  • z Adobe Lightroom lze přímo nahrávat galerie nebo jednotlivé snímky,
  • lze si definovat obsah cookies lišty, případně ji vypnout.

Níže jsme pro vás vybrali pár ukázek webů, které tuto službu využívají a nejlepší bude prohlédnout si vše „live“ a vyzkoušet si, co Portfolio umí.

Ukázky portfolií

Další ukázky najdete na webu Adobe Portfolio.

Zdroj: myportfolio.com