Partnerský článek

Stylový design městských elektrokol E-CAFE BIKE

Pod značkou E-CAFE BIKE se v Česku vyrábí prémiová elektrokola, jejichž design připomíná legendární městské motocykly z 50. let. Vzniklo tak stylové elektrokolo pro ekologický a snadný pohyb po městě i v terénu.

V Česku působí poměrně dost výrobců elektrokol, na to, jak jsme malá země. Kola E-CAFE BIKE však na první pohled vynikají netradičním designem ve stylu motorek. Podle majitele a hlavního desigéra firmy, pana Jana Maliny, była hlavním důvodem vzniku tohoto konceptu chybějící alternativa ke stávajícím produktům.

Žádné kolo na trhu neodpovídalo mojí představě o funkčnosti, designu, a hlavně šetrnosti k životnímu prostředí ve městě. Jsme česká firma, která staví na základech poctivé řemeslné tradice. Proto maximálně využíváme tuzemských dodavatelů. Například i baterie pochází z České republiky. Nabízí enormní dojezd přes 250 km a jednoznačně drtí konkurenci.“

Kromě stylového designu elektrokol zaujme nejen specifický název brandu, ale rovněž označení jednotlivých modelů, které jsou pojmenovány po kávě. E-CAFE BIKE využívá hlavní znaky café racerů, jako jsou minimalismus, skvělý výkon, pohodlí, a hlavně možnost upravit si svůj stroj do vysněné podoby podle sebe.

„Nabízíme tři základní modely o dvou výkonech: 250 W pro trhy EU a 1000 W pro trhy mimo EU. Stylový model Americano, sportovní verzi Macchiato a pak offroadový model Espresso, který je schopen jízdy jak na silnici, tak i v terénu. Všechny modely si můžete nakonfigurovat podle vlastní představy a vkusu, včetně stylových metalíz, nebo vlastního brandingu a loga“ upřesňuje Jan Malina.

Díky unikátnímu designu a skvělým jízdním vlastnostem elektrokola E-CAFE BIKE vyhrála 2. místo v prestižní soutěži Creative Business Cup 2023 a řadu dalších ocenění. Jednoznačnou inspirací se staly klasické motocykly. Spojují v sobě jak nestárnoucí design, tak i dlouhodobou spolehlivost založenou na poctivém výběru komponentů. Název značky je odvozený od legendárních motocyklů café racers, které si majitelé upravovali do své podoby a scházeli se právě v kavárnách. Tento fenomén se začal objevovat v průběhu 50. let 20. století v Anglii a šlo vlastně o první městské motocykly.

„Celkový design našich elektrokol jsme ladili téměř tři roky, a to včetně brandingu, kde jsme se mockrát doslova spálili. Buď se nám branding z rámu po čase odlepoval, měnil barvu díky UV záření, nebo se nám smrsknul v peci při vypékání laku. Od začátku jsme ale věděli, že chceme mít na rámu signifikantní emblém, jako mají prestižní značky aut, nebo motocyklů“ vysvětluje Jan Malina.

Nepřehlédnutelnou součástí designu elektrokol se tak staly hliníkové štítky, které pro E-CAFE  BIKE vyrábí společnost Rathgeber, zabývající se výrobou značení pro průmysl a marketing. Pro elektrokola byl nakonec vybrán produkt Aluminium Label, který nejvíce odpovídal definovaným požadavkům.

„Pro nás bylo důležité, že je materiál snadno tvarovatelný a skvěle pasuje na náš zaoblený design rámů. Díky vysoce odolnému lepidlu jsme od té doby již nikdy neměli problém s odlepováním. A je také extrémně odolný proti poškrábání a povětrnostním vlivům. To je naprosto zásadní, jelikož naše kola dostávají v terénu dost zabrat“ dodává Jan Malina.

Jako výrobce elektrokol firma řeší ekologii a dopad na životní prostředí. Jak se udržitelný rozvoj promítl do vlastní výroby?

„Ekologie a udržitelnost hraje podstatnou roli ve všem, co děláme. Hodně věcí si proto děláme sami ručně a třeba i dílnu a prodejnu jsme zařídili kompletně z recyklovaných materiálů. Snažíme se také o funkční přesah našich elektrokol. Výroba štítků v klimaneutrálním závodě společnosti Rathgeber pro nás byla jasnou preferencí, jelikož dbáme na nízkou uhlíkovou stopu výroby našich elektrokol a cargo vozíků. Reagujeme také na dnešní výzvy hustého dopravního přetížení, nároku na parkovací místa, vysokých emisí, prachu a hluku. Naším cílem je zlepšit kvalitu našich životů i života budoucích generací. Změnou dojíždění z jízdy autem na jízdu na kole nejenže snížíte své emise CO2, pomůžete místní komunitě zbavit se znečištění a také zlepšíte své zdraví a zároveň zvýšíte kvalitu svého života“ zakončuje rozhovor Jan Malina.


Text je součástí placené spolupráce se společností Rathgeber