Hezké české

Skládací houpací pes – česká hračka pro několik generací

Designovým kouskem měsíce byl portálem Designeros.com zvolen skládací houpací pes od designéra Jaroslava Juřici, známého také pod značkou Hubero Kororo.

Když děti odrostou, pes se složí a počká na další generaci

houpaci-pes-01

Tento Rock.ing.DOG je inspirován populárními 3D skládačkami zvířat, přičemž profil hlavy je vzpomínkou na autorova vlastního psa z dětství. Výrazná stylizace je podpořena jemným žebrováním, které propůjčuje hračce osobitý výraz, vytváří objem a zároveň poskytuje pohodlné sezení pro houpání. Už při skládání propojuje dítě s rodiči při vzájemné interakci s jeho součástmi. Po odrostení dítěte je pak hračka skladná pro další generace.

Koncept houpacího psa vznikl již v roce 2006 paralelně s designem němého sluhy Mr.ZAK, který je založen na stejném principu. Tehdy byl prezentován ještě jako studentský projekt na pražském Designbloku, kde si okamžitě získal velký obdiv jak návštěvníků, tak i zájmu médií. Jeho vývoj byl ovšem na nějakou dobu přerušen až téměř pozapomenut, zejména kvůli na svou dobu nákladným technologiím pro malosériovou autorskou výrobu.

houpaci-pes-02

Po hnědé variantě přišel Bílý Tesák

Když se Jaroslav Juřica v roce 2013 ke konceptu opět vrátil, aby jej opět vzkřísil jako dárek pro svou roční dceru, zjistil, že náklady na jeho výrobu jsou mnohem příznivější než před lety. Rozhodl se tedy návrh přivést opět k životu i pro širokou veřejnost. Vzhledem k bezpečnostním nárokům certifikované zkušebny prošla hračka ještě drobnými změnami, díky nimž byl produkt zjednodušen, některé díly sjednoceny a následně uznán jako bezpečná hračka.

Na Vánoce roku 2014 byl produkt uveden na trh pouze v hnědé, průmyslové vodovzdorné překližce. Pro zájem zákazníků byla o rok později uvedena v rámci předvánočního Prague Design Weeku také bílá verze, kterou ocení nejen vyznavači kultovního seriálu Goro – bílý pes nebo Bílého tesáka.

houpaci-pes-03

Houpacího psa můžete vidět i koupit skrze www.designeros.com nebo si jej nejprve vyzkoušet například v kavárně Spolek v Brně či Pražírna Kyjov.

Zdroj a foto: designeros.com