Článek

České šperky a šperky v Česku

Když příjde řeč na doplňky, jsme podle designérů stále konzervativním národem? Jak se v Česku staví lidé ke šperkům? Umíme je vůbec nosit? Zeptali jsme se pěti nejoblíbenějších designérů z Designeros.com. Někteří se soustředí čistě na šperky, další na doplňky nebo jiné produktové kombinace. Šperky tvoří z oceli, kůže, dřeva nebo skla a 3D tisk jim není cizí.

V čem spočívá jejich úspěch a jak jsme na tom doma ve srovnání se světem?


designeros-blueberriesZbyněk Krulich, Blueberries

“Nevím jestli jsou Češi konzervativní, lidé v mém okruhu mně přijdou hodně liberální, nové věci naopak vyhledávají a ani se nebojí určité extravagance. To platí i pro naše zákazníky – jsou to vzdělaní lidé, kteří se zajímají o design, mají vkus a hledají svůj vlastní styl.

Naše šperky vnímají velice dobře, většinou je na první pohled zaujmou ty experimentálnější, i když často nakonec vyberou něco, co by mohli nosit k jakékoliv příležitosti. My rádi říkáme, že šperk nemusí být jen doplněk, naopak může to být ta nejpůsobivější část vašeho outfitu, malá socha, kterou doplní minimalistické oblečení.”

Více na: Zbyněk Krulich, Blueberries


designeros-industryIndustry Jewels

“Věříme tomu, že patříme mezi země, kde jsou šperky velkým fenoménem a doba, kdy byli Češi v oblasti šperků a módy konzervativní, je pryč. Začínáme se lépe a odvážněji oblékat, to samé platí při výběru šperků. Dříve muži a hlavně ženy vybírali z drahých kovů a nebo naopak nejlevnější bižuterie. Dnes máme na výběr šperky pro všechny příležitosti, téměř všech tvarů a materiálů. Šperky z netradičních až bizarních materiálů vás mnohdy příjemně překvapí.

Například šperky vytvořené 3D tiskem nebo právě šperky z betonu, které tvoříme my. Co nám ale v Česku chybí je více konceptuální přístup při vytváření šperků. Tedy nesnažit se udělat šperk jen na pohled krásný, ale přistupovat k němu jako k umění. Dát mu osobitost, duši. Inspirací pro nás je výstava šperků zvaná Schmuck, která se konala minulý rok v centru Prahy.”

Více na: Industry Jewels


designeros-necasovaEva Nečasová, Spacelights

„Geometrický šperk, na který se zaměřuji, k nám ještě příliš nedospěl, ale myslím a doufám, že je to jen otázka času. A umění nosit šperky… nevím. Jsou podle mého dvě situace. První je, že nosím šperk, protože k němu mám vazbu — dal mi ho někdo blízký, něco mi připomíná. Tedy pro mne není na prvním místě, jak šperk vypadá.

A druhá, že ho vybírám jako doplňek outfitu, tudíž svojí osobnosti a skutečně o něm přemýšlím, hledám, co mi sedí. Dle mé zkušnosti to chce čas. Znám opravdu málo lidí, kteří hned pochopili, jaká je jejich cesta. Obecně myslím, že už je u nás spousta lidí, kteří o špercích přemýšlejí.“

Více na: Eva Nečasová, Spacelights


designeros-rezbovaLucie Řezbová, mju.

“Myslím, že doba, kdy se zákazník potřeboval nasytit zlatými řetízky je naštěstí pryč. Když navštěvuji designerské výstavy, tak vidím, že umění našich šperkařů je na světové úrovni.

Zákazníci kousky od šperkařů vyhledávají, protože jsou si vědomi, že originalitu své osobnosti mohou šperkem mnohdy podtrhnout. Šperk jim dává prostor pro osobní vyjádření. “

Více na: Lucie Řezbová, mju.


designeros-intimityLucie Zemanová, Intimity

“Většina Čechů je stále konzervativní, myslím si, že nemají odvahu nosit výraznější šperky jako třeba v zahraničí. Spousta z nich také kouká spíše po ceně, než po výtvarné hodnotě šperku, ale i to se postupem času zlepšuje.

Lidé si začínají více vážit práce českých designéru a šperkařů, hlavně díky originálnímu zpracování a příběhu, který stojí za každým výrobkem.”

Více na: Lucie Zemanová, Intimity


Zdroj a foto: designeros.com