Článek

Recenze výukových DVD „Profesionální postprodukce 2“

DVD PeteraRecenze výukových DVD „Profesionální postprodukce 2“

Na světě je nová sada vyukových DVD věnující se profesionální postprodukci z dílny Light Garden Academy. Celá sada obsahuje 6 DVD a Jindra Holý se do nich z nadšením ponořil, aby je pro vás zhodnotil. Vyplatí se je koupit? Pro koho jsou určena? A obstojí v konkurenci ostatních výukových lekcí či tutoriálových webů? Na tyto otázky najdete odpověď právě v této recenzi.

-
Ukázka z DVD, foto: Jindra Holý

Zkratek se nebojte

Když se mi dostal do ruky nový DVD set věnovaný postprodukci fotografií od Light Garden academy (LGA), byl jsem více než nadšený.  Po vsunutí prvního disku do mechaniky jsem se mohl rozhodnout, zda si vyberu verzi v nižším rozlišení 720p, nebo v HD 1080p. Pro jistotu jsem zvolil vyšší rozlišení a začal postupně nasávat nové postupy.

Přiznám se, že zprvu jsem měl vcelku strach týkající se zkratek a položek z menu, protože, nebudeme si nic nalhávat, CZ a EN verze Adobe Photoshopu, ačkoli jsou identické, ne vždy se s odlišnou jazykovou mutací pracuje optimálně. Navíc jsem uživatel jablečného řešení, tudíž druhá obava byla, zda se dostane se zkratkami i na uživatele Mac OS X. 

Mé obavy byly v podstatě okamžitě ty tam. I když jsou úpravy prováděny v prostředí Mac OS X a EN verzi aplikace, tak LGA vám skrze mluvený komentář představí zkratky a postupy jak pro Macy, tak i pro Windows v EN i CZ. Mé srdce skutečně zaplesalo radostí, že nemusím u videa žhavit dráty o sto šest a přemýšlet jaký ekvivalent zkratky nebo názvu položky může pro daný úkon vhodný pro mě.

-
Ukázka z DVD, foto: Jindra Holý

Od základních postupů až ke složitým fotomontážím

S čím jsem byl hodně spokojen,to bylo právě první DVD, které se zabývá formátem RAW. Ten jsem využíval skutečně minimálně (díky vysvětlení už budu fotografovat snad zásadně jen v něm, pokud mi to aparát dovolí). Krom převodu je vám též osvětleno, čím je RAW “výhodnější” oproti JPG nebo TIF.

Po skončení prvního střípku skládačky jsem se jal hltat další informace. Ačkoli si myslím, že znalost Adobe Photoshopu mám více než nadprůměrnou, stále mi dělají trochu problém masky. Vzhledem k tomu, že je vám nejdříve vše polopaticky vysvětleno a v případě dalšího použití postupu zopakováno (nebo jste případně odkázáni na ono DVD, kde se vysvětlení nachází), neměl jsem za celou dobu absolutně žádný problém se zvládnutím daného úkonu.

V průběhu shlédnutí všech DVD se dozvídáte základní věci pro práci s fotografiemi jako jsou: přehled nástrojů, práce s maskami a vrstvami, klávesové zkratky, atd., ale i pokročilé postupy – změny proporcí, retuše pleti, airbrush pro úpravy scén, barevné tónování a mnoho dalšího.

 

Set obsahuje 6 DVD

DVD #1 Převod z RAWu
Předvedení aplikací Adobe Photoshop Lightroom a Capture One pro převod fotografií z formátu RAW.

-
Obal DVD, foto: www.lightgarden.cz

-

DVD #2 Nástroje Photoshopu
Ukázka základních nástrojů, postupů a efektů v Adobe Photoshop.

-
Obal DVD, foto: www.lightgarden.cz

-

DVD  #3 Retuše pleti
Detailní informace pro retuše očí, vlasů, pleti a manipulacI se scénou.

-
Obal DVD, foto: www.lightgarden.cz

Video ukázka: