Článek

Jak vzniká profesionální fotomontáž?

FotomontazJak vzniká profesionální fotomontáž?

Málokdo už dnes uvěří, že svět, který je nám prezentován skrze billboardy a další reklamy je ten skutečný. Se skutečností má často společného jen málo, to navíc je hlavně grafikova práce. Na postup jedné takové fotomontáže se můžete podívat v článku.

Technice, pomocí které vznikají tyto nereálné a virtuální světy se odborně říká matte paiting. Tato technika v podstatě spočívá ve smontování několika fotografií v grafickém programu v jeden kompatní celek. Výsledná kompozice si klade za cíl být natolik reálnou, že je stěží ji odlišit od skutečnosti.

Fotomontaz

Fotograf Stanislav Petera se spojil se grafikem Tomášem Müllerem na projektu Moonlight, který má být praktickou ukázkou spojení módní fotografie s technikou matte paiting. Výsledkem jejich spolupráce jsou tři velmi kvalitní scény, na kterých je vidět, že toto spojení určitě má svůj smysl.

Níže se pak můžete podívat na to, jakým způsobem kompozice vznikala a které elementy sloužily jako podklad a které byly dodány či vytvořeny následnou postprodukcí.

Fotomontaz

Vidět samotného fotografa a grafika při práci můžete v krátkém velmi zajímavém videu, které nedávno proběhlo internetem. Ne právě hezká modelka se za pár okamžiků promění v krasavici reprezentující značku Dove.

Další fotografie Stanislava Petery najdete na jeho stránkách, stejně tak doporučují ke shlédnutí portfolio grafika Tomáše Müllera.

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/navody-tutorialy/fotomontaz-moonlight-petera.html

26.03.07