Články

Přehlídka vítězných hravých obalů ze soutěže Young Package

Do mezinárodní soutěže obalového designu Young Package, kterou 22 let vyhlašuje společnost Model Obaly, se letos přihlásilo 744 designérů z rekordního počtu 57 zemí. Organizátoři vyzvali tvůrce, aby dokázali, že i kvalitní obal může být zábavný. Ceny za nejpovedeněji obaly na téma Open & Play získali designéři z Kanady, Maďarska, Velké Británie a již tradičně ze Slovenska a České republiky.

Nejvyšší ocenění Model Obaly Prize získala Kateřina Puncmannová ze Západočeské univerzity v Plzni. První místo ve vysokoškolské kategorii získala za víceúčelový obal na malířskou štětku, který se po použití složí na malířskou čepici.

Soutěž jako jedna z mála dává příležitost i mladším studentům, kteří mají v Young Package vlastní kategorii. Vítězem středoškolské kategorie se stal obal na lentilky Barbory Semanové z Košic. Obal je vybaven prolomenou stěnou, díky které nedochází k natržení při otevírání a zavírání. Slouží také jaké hrací kostka čímž autorka splnila letošní zadání Open & Play.

Soutěž pro studenty a designéry do 30ti let udělila osmi výhercům ve dvou kategoriích 75 000 Kč. Jednou z cen je také honorovaná stáž v Inovačním centru Model Obaly. Tu vyhráli designéři z Kanady Jamie Zabarte a Adrian Sutherland, kteří pod vedením odborníků prozkoumají svět výroby a navrhování nejrůznějších typů obalů. Speciální cenu Inovačního centra vyhráli za papírový obal na kopačky, který se po rozložení stane fotbalovým hřištěm.

Druhé místo v kategorii vysokých škol získala Zita Sirán z Maďarska s obalem na mléko. Konstrukce umožňuje skládání a hru s geometrií.

Třetí příčku ve vysokoškolské kategorii obsadil Thomas Lavin z Velké Británii. Jeho obal re:PLAY je sám o sobě hrou. Klasický papírový materiál spolu se šrouby a matkami tvoří spletitou skládačku, která ukrývá různá nářadí.

Druhé místo, v kategorii středních škol, patří Anně Dvořákové z Plzně. Studentka navrhla obal na lahvičky mléčného nápoje, který slouží jako plocha deskové hry. Ze samotných lahviček na mléčný nápoj se stávají hrací figurky.

Třetí místo obsadila Dora Kolářová s obalem na boty, který je omotán skákací gumou. Porota ocenila nejen grafické zpracování, ale také výběr materiálu a účel balení.

Cenu CZECHDESIGN získali Anna Kapi a Adam Matyikanics z Maďarska, z Eszterházy Károly University. Jejich obal na slunečnicová semínka je zároveň papírovým krmítkem pro ptáky.

„Moc nás těší, že se soutěže zúčastňuje čím dál tím více designérů ze zahraničí. Letos evidujeme přihlášky z rekordního počtu 57 zemí světa. Zatímco v posledních letech obsazovali vítězná místa Češi, ve 22. ročníku uspěli také tvůrci z Kanady, Velké Británie, Maďarska a tradičně také ze Slovenska,“ naznačuje výsledky soutěže Kateřina Švarcová, vedoucí marketingu společnosti Model Obaly a. s.

Výstava Open & Play

Výstavu nejlepších prací designéři Matěj Coufal a Eduard Herrmann, kteří v soutěži sami uspěli v roce 2015 s obalem na svíčky. Matěj Coufal zazářil v soutěži už v roce 2013 s obalem na Viagru. Vítězné obaly se na měsíc usadí v Galerii CZECHDESIGN, Vojtěšská 3, Praha 1. Letní výstava plná zábavných obalů začne 22. června 2017 a potrvá až do 28. července 2017.

Zdroj a foto: mlady-obal.cz