Partnerský článek

Městskou knihovnu ve Velkém Meziříčí čeká restart. Novou grafickou tvář jí vdechne studio UPSALA

Ve Velkém Meziříčí vyroste malý ráj pro všechny milovníky knih. Město chystá přestavbu knihovny a tým ze studia UPSALA pro ni navrhl nový vizuální styl a logo.

Městská knihovna ve Velkém Meziříčí je specifická svou mimořádnou péčí o čtenáře, ale i kreativitou a osobitostí instituce. To se odráží v celoročních soutěžích pro čtenáře, psaní pohádek, tvorbě vlastních her a deskovek a v neposlední řadě i skutečnosti, že má knihovna vlastní divadlo.

Proto se pro ni nehodila příliš vážná ani nevýrazná vizuální tvář. Její odlišnost od ostatních městských knihoven si naopak říkala o hravý – přesto ne infantilní – a moderní vizuální styl, s neotřelým designem. A přesně tím jsme se při redesignu loga a tvorby nového vizuálu řídili.

Do názvu instituce nebylo možné zasahovat, hodně jsme proto při navrhování loga pracovali s možnostmi rozvržení a použití celého názvu i zkratky MKVM. V neposlední řadě jsme se zaměřili na tvorbu grafického prvku, který by značku knihovny nesl i bez názvu instituce.

Tímto prvkem se stal soubor geometrických elementů připomínající stoh knih. Šlo nám o variabilitu, hravost a rozmanité možnosti použití. Materiály, které knihovna při komunikaci používá, díky tomu nebudou jednotvárné. Zároveň ale bude při jakémkoli užití prvku zachovaný její vizuální styl.

V jednoduchosti je krása. Z barevné škály jsme proto sáhli po příjemném odstínu zelené, která navazuje na architektonické řešení knihovny. K orientaci v prostoru i mezi samotnými knihami jsme navrhli kompletní orientační systém a vytvořili k tomu sadu jednoduchých hravých piktogramů.


Text je součástí placené spolupráce se studiem Upsala. Děkujeme za podporu.