Článek

Katalogy a vzorníky Ton získaly Red Dot Award, jejich autorem je studio Marvil

V mezinárodní soutěži Red Dot Award uspěla česká značka TON — porotce zaujala katalogy a vzorníky Upholstery Collection, o jejichž grafickou podobu a koncepci se postaralo pražské studio Marvil. Titul Winner si odnáší v kategorii Communication Design 2018. Letos se o něj ucházelo 8 600 projektů ze 45 zemí.

„Ocenění je vždy potvrzením, že naše práce směřuje správným směrem. Jsme rádi, že se to týká nejen produktového portfolia, ale také komunikační strategie. Připravit totiž z České republiky materiály, se kterými pracují lidé z různých cílových skupin ve více jak šedesáti zemích světa, má vysoké nároky na čas i přípravu,“ uvedl Jan Juza, marketingový ředitel značky TON. Aktivní práce na novém katalogu a boxu, který byl představen 17. 4. 2018 na veletrhu Salone del Mobile, začala hned pár měsíců po vydání toho předchozího na podzim roku 2016. Celý tým více než dvaceti lidí z interního týmu TONu i externích odborníků jej tedy připravoval téměř dva roky.

O grafickou podobu a koncepci se postaralo pražské studio Marvil, konkrétně Pavel Zelenka, Jiří Karásek a Tereza Pavelková.

„Duší současné úpravy tiskovin je výběr fotografií postavený na kontrastu atmosférických záběrů Hostýnských vrchů a syrových pohledů z prostředí továrny fotografa Dušana Tománka. Nově v této sezóně pracujeme s vrstvením fotografií v podobě koláží na obálkách a reklamních předmětech. Součástí spolupráce s TON je výběr fotografa předělových fotografií, supervize focení produktových fotografií a návrh plakátů, které tvoří výrazný prvek stylingu produktových fotek,“ doplňuje Tereza Pavelková za studio Marvil.

Fotograf Dušan Tománek zachytil atmosféru výrobního procesu i okolního kraje v duchu steampunku, který, stejně jako TONem využívaná technologie ručního ohýbání dřeva, pracuje s motivem páry.

Interiérové produktové snímky pořídil Martin Chum v původních prostorách závodu vystavěného v roce 1861. Na stylingu pracovala Michaela Tomišková, která výběrem doplňků a svítidel do katalogu zahrnula také řadu dalších, převážně českých, značek a designérů. Třetím fotografem pracujícím na freestandových snímcích byl Lukáš Pelech. „S motivem továrny, jejího okolí a výrobního procesu pracujeme rádi. Je to něco, čím se ne všechny firmy v dnešní době mohou pochlubit. Výzvou pro nás je nacházet v ní nová témata a styl zpracování, abychom se nevykrádali a naše zákazníky nezačali nudit. Zdá se, že se nám to zatím stále daří,“ podotkl s úsměvem Juza.

Collection box obsahuje vzorník barevného dokončení na nabízených variantách dřeva, kompletní nabídku látek, hlavní produktový katalog a katalog referencí. „Obchodník je může případně doplnit ještě ceníkem a během příštího roku katalogem Novelties, kterým představujeme novinky vznikající v mezidobí platnosti hlavního katalogu. Připravenou máme i speciální komplimentku a polep krabice, ve které se boxy rozesílají,“ doplnil Juza.

Předchozí ocenění pro tiskoviny TON

Catalogue 2014 – 2015
European Design Awards 2014 / Produktový katalog / stříbro
Zlatý středník 2013 / Nejlepší firemní katalog / 1. místo

Catalogue 2016 – 2017
Zlatý středník 2015 / Nejlepší firemní katalog / 1. místo
Zlatý středník 2015 / Grafika / Grand Prix

Collection 2018
Red Dot Award / Communication Design 2018 / winner

Přehled ocenění Red Dot pro TON

2011 / křeslo Merano / design Alexander Gufler AT/IT
2016 / lounge křeslo Split / design Arik Levy FR
2017 / židle a stůl Leaf / design E-ggs Studio IT
2018 / křeslo Alba / design Alexander Gufler AT/IT
2018 / Collection Box 2018

Zdroj a foto: ton.cz, marvil.cz