Grafický design

Jan Šabach

Jan Šabach je český grafický designér. Absolvoval grafickou školu v Hellichově ulici, Filosofickou fakultu University Karlovy obor kulturologie a Parsons School of Design na New School University v New Yorku – obor grafický design. Od roku 1998 žije ve Spojených státech (s pauzou v Mnichově a v Praze). Před čtyřmi lety se s rodinou přestěhoval z Brooklynu do malého univerzitního města Northampton v Massachusetts.

Střídavě pracuje na volné noze a v grafických studiích. Přes den pracuje jako design director v místním studiu Brigade a po večerech a o víkendu udržuje v chodu menšími zakázkami nebo pro-bono projekty studio Code Switch. Jeho žena Patrice je právnička, mají tři děti – Sofii, Damiána a Andulku – a psa Miko.

„S klientem se nemluví o estetice.“ Paul Rand

Na čem aktuálně pracuješ?

V Brigade mám na starosti několik národních a mezinárodních klientů, pro které děláme všechno možný. Často fungujeme jako externí agentura pro marketingová oddělení větších značek, které nemají vlastní designové studio. Dneska ale zrovna připravuju identitu nadcházejícího setkání s kritiky portfolií mladých grafiků a absolventů, které pořádáme dvakrát do roka.

Jako Code Switch teď dělám na logu a vizuálu pro jednu finanční aplikaci, design na nákladní auto pro pivovar Brewmaster Jack a na zakázkách pro Českou plážovou kopanou, pro kterou jsem před pár měsíci dokončil logo a vizuální identitu. Každý týden taky pracuju na soukromým instagramovým projektu #lastweekcovered, kde si snažím představit nějakou událost z minulýho týdne jako knižní obálku.

Vypíchneš ze svého portfolia 3 věci, na které jsi hrdý?

Plakát Help Phillipines

Časopis Take

Pivo JAN – majitel pivovaru po mě pojmenoval jedno pivo, což je meta, kterou už asi těžko profesně překonám :)

Jaké nástroje jsou nezbytné pro tvůj život a práci?

Blok a tužka, iPhone, macbook, Adobe CS, Aplikace: Instagram, MapMyWalk, Calm, Monocle 24.

Jak vypadá tvůj pracovní stůl?

Můj stůl v Brigade:

Můj stůl v Code Switch:

Jakou hudbu posloucháš při práci?

V Brigade poslouchám cokoli nám tu hraje, což jsou myslím nějaký playlisty ze Spotify. Doma poslouchám místní veřejnoprávní rádio NPR, většinou zprávy nebo klasickou hudbu, když se potřebuju soustředit a texty nebo mluvený slovo by mě rušily.

Máš nějaký způsob, jak si organizuješ den?

Vstávám brzo, děti mi den rozdělí na ráno před školou, práci a večer. V Brigade máme rozumnej rozvh od 9 do 5. Občas pak pracuju na laptopu u dětí v pokoji, když usínají. O víkendech pracuju ráno, než všichni vstanou.

Jak zvládáš práci pro české klienty na dálku? Při práci pro Českou plážovou kopanou se to obešlo bez osobních setkání?

Zvládám to snad docela dobře. Dneska už je jedno, kde člověk je. Mám klienty i na druhé straně Ameriky, se kterými jsem se nikdy osobně nesetkal, a funguje to. Musí tam být vzájemná důvěra a pak už to jde po telefonu a po Skype. Když to ale jde, rád se s klientem sejdu osobně, člověk se tak dozví víc než z briefu.

S plážovou kopanou to bylo trošku jinak. Jejich předseda Jan Dámec je můj kamarád ze střední školy a napsal mi, že si nechali udělat nové logo a co si o tom myslím. To nové logo bylo takové fádní a působilo zastarale. Napadl mě ten koncept písmen jako hráčů a poslal jsem mu to. Honzovi se ten nápad líbil a rozvinuli jsme to do celé identity.

Jaké tipy máš ke zlepšení produktivity?

Soustředit se jen na jednu věc a dělat ji pořádně. Multitasking škodí všemu a všem.

Jaké jsou tvoje silné stránky?

Chci, aby moje práce měly dobrou myšlenku, tak týhle fázi věnuju hodně času. Většinou vím, jak bude finální podoba vypadat a výsledek je kombinace nápadu a znalosti vlastních limitů. Proto mě taky tolik baví pracovat s lidma, co mají jiný dovednosti a představy, to se pak člověk dostane někam, kam by se sám nikdy nedostal. Moje silná stránka je znalost mých slabých stránek.

O návratu do Čech neuvažuješ?

Asi ne, ale člověk nikdy neví. V Northamptonu žijeme čtyři roky a to je nejdéle, kde jsem za posledních dvacet let bydlel, chtěl bych chvíli zůstat na jednom místě. Do Čech jezdíme každý rok v létě na měsíc.

Kde o tobě nebo tvojí práci najdeme další info?

Na www.codeswitchdesign.com a www.wearebrigade.com, pak na Instagramu (ten používám nejvíc) @codeswitchpics a @codeswitchtweet na Twitteru.

Zdroj a foto: Jan Šabach