Článek

Záznam prvního TEDx Prague

První TEDxPragueZáznam prvního TEDx Prague

V úterý 8. prosince 2009 se v prostorách pražské Písecké brány uskutečnil první český TEDx, navazující na světově známou každoroční konferenci TED. O své myšlenky se podělili Rony Plesl, Josef Šlerka, Pavla Gomba a Jiří Ježek.

Co je TED?

TED (Technology Entertaiment Design) je malá nezisková organizace, jejíž hlavní poslání je šířit myšlenky, které stojí za sdílení. Hlavní náplní je pořádání konferencí v kalifornském Long Beach, britském Oxfordu a nově i v Indii. Tato setkání jsou určena vrcholovým manažerům, vědcům a lidem z kreativních oblastí, u kterých je velký potenciál myšlenky šířit a zavést je do praxe. Mezi řečníky patřili například Bill Clinton, Bill Gates nebo Bono. Velmi sympatické je, že přednášky jsou volně k shlédnutí na velmi populárním serveru TED Talks, nyní již i s českými titulky.

Aby bylo možné šířit více myšlenek z více míst, vznikl projekt TEDx, který dovoluje pořádat vlastní nezávislá setkání, která ale musí splňovat licenční podmínky sepsané v sedmdesátistránkovém manuálu. Prvního setkání u nás se ujala TUESDAY Business Network, kterou můžete znát jako pořadatele pravidelných setkání podporujících vzdělání a networking. V souladu s licencí pozvali čtyři řečníky, kterým, po krátkém úvodu a zmínce o Twitter tagu #TEDxPRG, postupně přenechali 18 minut pozornosti stovky hostů.

Rony Plesl

První TEDxPrague

Večer otevřel známý designer Rony Plesl, který je hlavním designerem společnosti SAHM, je držitelem mnoha ocenění (Vynikající design ČR 2003, 100 nejlepších designů v ČR 20. století nebo Red Dot Awards 2007) a mimo spolupráce se sklárnami Květná a Klára nebo společností Jablonex Group, vede od podzimu ateliér skla na VŠUP.

První TEDxPrague

Prezentace byla založena na pointě příběhu o čínském mistrovi, který předával myšlenky svému žákovi. Za doprovodu projekce Ronyho prací byli návštěvníci nuceni k zamyšlení nad procesem tvorby a samotnou podstatou designu, vycházejícího především z emocí.

První TEDxPrague

V závěru se na projekčním plátně objevily díla Ronyho žáků, navržené dle lidského hrtanu a tankových patron. Ač nerad, řekl Rony pár slov o své práci a podložil publiku své myšlenky vtipem, který v sobě skrývají sklenice Krakatit.

První TEDxPrague

Josef Šlerka

První TEDxPrague

Jako druhý se mikrofonu ujal Josef Šlerka, šéf softwarového vývoje společnosti Ataxo, vystudovaný estetik, doktorand informační vědy a divadelník. Sám sebe nazval můžem protikladů a v současnosti se věnuje především strojové analýze přirozeného jazyka a nejrůznějším aspektům sociálních sítí.

První TEDxPrague

Svoji prezentaci, čítající celých 36 snímků, stihl Josef Šlerka přednést za pouhých patnáct minut, čímž sám sebe překvapil. Úvod patřil pohádce o Popelce, respektive příkladu takřka neomylné metody třídění značek do oborových skupin podle počtu společných výskytů v médiích – o BMW se zkrátka píše častěji ve spojitosti s Jaguarem, než s Microsoftem nebo Googlem.

První TEDxPrague

Pointou přednášky byla teorie transformace internetu v mocný nástroj s enormním množstvím informací, které jsou pomocí aktivity uživatelů tříděny dle důležitosti. Díky sociální inteligenci jsme svědky toho, jak se internet stal z pouhé pavučiny (sítě provázaných dokumentů) v mraveniště, ve kterém lze správnou cestu určit dle počtu mravenců, kteří ji vyšlapali. Také už není tak snadné vytvářet umělý mediální obraz, protože inteligenci sociální superkolonie nelze ošálit. V této nové síti už neexistují nekvalitní informace, ale pouze nekvalitní dotazy.

První TEDxPrague

Tato teorie byla následně podložena až šokujícím srovnáním, kdy grafy dotazů na informace o chřipce a počet výskytu chřipkových onemocnění byly takřka totožné. Stejná situace byla v případě srovnání grafu hledanosti informací o určité automobilové značky a výsledků reálného prodeje.

Pavla Gomba

První TEDxPrague

Jako předposlední prezentovala své myšlenky paní Pavla Gomba, výkonná ředitelka UNICEF ČR od roku 2000 a členka rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Obsahem přednášky byla esence sedmi životních zkušeností, které paní Gomba v rozvojových zemích prožila. Dozvěděli jsme se o vzniku první UNICEF pohlednice (která vznikla v jižních čechách), o cestě k lepší prevenci proti malárii, předsudcích, administrativě bhutánských mnichů, intuici, výsledcích práce UNICEFu a úsměvu, se kterým jde všechno lépe.

Jiří Ježek

První TEDxPrague

Posledním řečníkem byl Jiří Ježek, trojnásobný vítěz paraolympijských her, trojnásobný mistr světa a čerstvý světový rekordman. Ročně absolvuje 70 závodních dní a v tréninku najede přes 30 tisíc kilometrů. Je autorem autobiografické knihy s názvem „Frajer“.

Pan Ježek popsal svůj životní příběh, který začal nehodou, při které přišel o nohu. I přes svůj handicap ve svém životě našel cíle, kterých může dosáhnout a které pro něj jsou stále výzvou.
Záznam prvního TEDx Prague

Videozáznam akce
Fotografie z akce

Jiří Sekera

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/prvni-tedx-prague.html

23.12.09