Článek

WebCamp 2008 – setkání webových profesionálů a vítězové soutěže Interzen

WebCamp 08WebCamp 2008 – setkání webových profesionálů a vítězové soutěže Interzen

Přednáškový maraton pro webové designéry i vývojáře začal v klidném duchu. První den byl určen vývojářům a technice znalým. Druhý blok pak kreativcům a HTML kodérům. Bezdrátová síť byla k dispozici a tak šlo vše okamžitě konfrontovat s nekonečným prostorem internetu.

Přednáškový maraton pro webové designéry i vývojáře začal v klidném duchu. První den byl určen vývojářům a technice znalým. Druhý blok pak na kreativce a HTML kodéry. Bezdrátová síť byla k dispozici a tak šlo vše okamžitě konfrontovat s nekonečným prostorem internetu.

WebCamp 08

Den první – Webdevelopment

Štěpán Bechynský – evangelista společnosti Microsoft, přesvědčoval posluchače o tom, proč by měli provozovat vlastní PHP aplikace na serverech MS IIS. V první části zdárně předvedl na tomto serveru provoz PHP. Ve druhé části se pokoušel o znovuzrození důvěry starého známého FrontPage, nyní pod novým jménem. Program však působil jako betaverze a tak asi nikoho nepřesvědčil, když dodal, že nejnižší cena upgrade licence bude 2500,- Kč, ale jinak, že půjde o šíleně drahý produkt.

Derick Rethans – pracuje v Norsku, pochází z Nizozemí a pracuje pro změnu na Linuxu. Hovořil o výkonu PHP na serveru Apache, postupech jak optimalizovat nejen kód, ale celé řešení. Předvedl jak hledat místa, která server vytěžují a prakticky navrhl jak při optimalizaci postupovat.

Další přednášející se zabývali podobnými tématy. Například o generování administračního rozhraní přednášel Jakub Vrána. Technologie pro webový vývoj osvětlil Borek Bernard. Návrhové vzory předvedl Jan Tichý a HP společně se Silverlight pomocí Phalangeru vyložil další kolega společnosti Microsoft, Tomáš Petříček. Závěr měl v rukou David Grudl a jeho téma Vznik a architektura Texy.

WebCamp 08

Den druhý – Webdesign

Druhý den byl výrazně orientován na webové kreativce s výrazným zaměřením na přístupnost, spíše než na samotnou kreativitu. Den správně rozjel ostřílený přednášející David Špinar z H1. Odborník jedné z předních společností orientované na SEO a použitelnost, který uvedl posluchače do oblasti použitelnosti nejen v oblasti státní správy.
 
Karel Břinda z centra Tereza a Lukáš Marvan ze společnosti Seznam.cz se v oblasti přístupnosti zaměřili na její komerční přínos. Oba zástupci se vzájemně při přednášce doplňovali a drželi se známého hesla „Good enough“. V jejich řeči šlo o „Kompromisní řešení použitelnosti s nejlepším poměrem cena/výkon“. Také představili spolupráci Seznam.cz, Centrum.cz, Atlas.cz a Jyxo.cz v oblasti použitelnosti jako iniciativu IPPI (Iniciativa pro přístupný internet).
 
Dalším průvodcem pátečního odpoledne se stal Radek Pavlíček s tématem částečně pronikajícím do předchozí přednášky „JAWS – web očima nevidomých“. Pro a proti u mikroformátů rozebrala Eva Sušňová. Před obědem nedorazil Tomáš „Chamurappi“ Hradil a nepředvedl tedy validátor kódu z domácí dílny, to proběhlo až po obědové přestávce.

WebCamp 08
 
Interzen

Prezentace vítězů soutěže Interzen proběhla v komorním duchu, zaměstnanci společnosti Zoner totiž až na jednoho podlehli chřipce a tento poslední člen prý odmítl z Brna dorazit. Vyhlášení vítězů bez předání darů či diplomů tedy provedl Vilém Málek z Interval.cz. V brzské době se výsledky objeví i na webu Interzen. Přihlášených prý bylo asi kolem 59 webů.
 
Patrick Zandl

Příjemným zpestřením na závěr bylo odkrytí tajů ze zákulisí portálu Stream.cz, který je z poloviny pod křídly Seznam.cz. Průvodcem byl Patrick Zandl, zakladatel serveru mobil.cz a průkopník internetu v ČR. V týmu se snaží o dodržování hesla „účel světí prostředky“ a tak barvitě popisoval jak webdesignéry ve firmě těší neustálými experimenty nad uspořádáním prvků tohoto webu. Ukázal několik realizovaných i nerealizovaných konceptů, které jeho sbírka obsahuje. Cílem pro něj totiž není „hezký design“, ale dostat křečka (uživatele) do kolečka videí a udržet jej zde maximální dobu – výsledkem je více zobrazených stran a tedy více prodané reklamy.

Od Youtube se tento český portál s videem lyší zejména tím, že část obsahu členové týmu sami produkují. Chvíli se Patrik Zandl také zabýval známou problematikou, kdy profesionálové z televizních médií musíte dlouze přesvědčovat o tom, že web se v mnohém liší, ale to jistě sami znáte. Jen takovou technickou zajímavostí je, že videa uvnitř Stream.cz běží na lehce odlyšné technologii než největší Youtube, přestože je vše zabaleno do Flashe. Díky tomu bude Stream.cz moci během tohoto podzimu poskytnout i možnost prezentace HDTV obsahu, který je již nyní interně testován.
 
Na závěr vystoupil Martin Hassman a mluvil o novince HTML 5, která má nahradit HTML 4 a XHTML 1. Jestli se tak opravdu stane, to se nechme překvapit.

Vítězslav Válka

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/webcamp-2008-interzen.html

02.04.08