Článek

Výstava alternativních časopisů vstupuje do svého posledního měsíce

BigmagVýstava alternativních časopisů vstupuje do svého posledního měsíce

BigMag je přehlídka časopisů, které jsou jinak hůř k nalezení, protože nikdy nebyly na stáncích ve výšce očí. Od zinů po pilotní čísla dnes už unavených běžců, pohybují se na okraji vydavatelského mainstreamu i za ním, ale vždycky tam, kde motivací není profit, nýbrž nadšení z vyjádření.

Termíny „alternativní“, „nezávislé“, „nekomerční“ jsou ale v době coolhuntingu tak problematické, že kurátorský výběr téměř šedesáti časopisů a o něco méně fanzinů z databáze dlouhodobě vytvářené na stránkách www.bigmag.cz charakterizuje spíš snaha podchytit vzácný pocit vzrušení z překročení konvencí žánru.

--

Obhlídka nekomerčních časopisů má zvláštní význam v době, kdy ještě slepí přecházíme od tisku k médiím adekvátnějším naší společenské situaci. Jako rekapitulace a hold pestrosti názorů, estetik a životních stylů a roli, kterou regionální nebo zájmové tiskoviny plnily v době předinternetové. Ale taky jako poodhalení kořenů bloggingu nebo občanské žurnalistiky a inspirace pro současný vývoj digitálních médií.

V českých podmínkách zapojení „jiných“ časopisů do dialogu přes vzdálenost času a ideologie nutně sleduje i snahy vyrovnat se s novými definicemi spojenými s adopcí pozdního kapitalismu. Časopisy jsou vždy momentkou ideálů, politik a trendů a spíš než graficky upjaté noviny nebo šalebná fotografie na první pohled vyvolávají dobu a prostředí, ve které vznikly. Už než přečte jediný řádek, dozví se návštěvník z BigMagu o posledních dvaceti letech v České republice tolik, jako by listoval v jejím rodinném albu.

--

Facebookový komentář Zdeňka Neusara, autora zinu Morphia, který na výstavu zapůjčil spoustu vzácných metalových zinů, shrnuje smysl toho podniku: „Dojalo mě tehdy to vybírání, ale možná ještě víc celá ta prezentace výstavy; je neuvěřitelný, co všechno tady v podhoubí vycházelo a příp. i vychází… člověk naráz tak nějak cítí tu pospolitost a sílu… a tu a tam trochu zmar pak dostává na prdel.“

Databáze na stánkách www.bigmag.cz je neformálním průsečíkem, který mapuje alternativní časopiseckou produkci v Česku po roce 1989. Aleš Najbrt, Michal Nanoru a Bohumil Vašák ji v roce 2007 založili jako platformu, kde mohou tvůrci „jiných“ časopisů dát o své práci vědět svým potenciálním fanouškům, ale třeba i akademikům a sběratelům. Databáze do velké míry závisí na samotných autorech, vydavatelích, nebo čtenářích, kteří v ní můžou jednoduše založit profil svého časopisu a upozornit na počin, který čas nebo prostor zatím hendikepovaly. Stránky umožňují nahrávání obrázků, což bývá pro prezentaci časopisu to nejdůležitější.

Brněnská výstava je první z projektů, které existence databáze umožnila. Další budou následovat.

-BigMag — Alternativní časopisy v Česku po roce 1989

Doprovodná výstava 24. mezinárodního bienále grafického designu Brno 2010

Místo:
Pražákův palác (Atrium), Husova 18, Brno

Datum konání:

do 3. října 2010.

Další informace

Tisková zpráva

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/bigmag-alternativni-casopisy.html

15.09.10