Článek

Vernisáž finalistů soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008

Absolut Elements 2008Vernisáž finalistů soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008

Ve čtvrtek 19. června se v Praze konala vernisáž uměleckých prací od studentů vysokých škol v České republice. V prostorách holešovické La Fabriky se představilo 10 nejlepších děl z letošní ročníku soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008. Za přítomnosti autorů všech děl, poroty, vyhlašovatele soutěže i mnohých zástupců z řad médií i veřejnosti byli vyhlášeni tři absolutní vítězové soutěže, kteří namístě obdrželi šek na 30 000 korun společně s dary od ABSOLUT. Dále byla vyhlášena cena diváků za nejvyšší počet hlasů v diváckém hlasování v internetové galerii www.absolutelements.cz.

Na včerejší vernisáží finálních prací soutěže AbsolutElements, která se konala v prostorech La Fabrika, byly vyhlášeny za účasti všech autorů tři vítězné návrhy.

Mezi vítěze patří

Petr Havlíček s návrhem Around The Absolut World, který vyhrál taktéž hlasování o sympatie diváků

Vernisáž finalistů soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008

Návrh Petra bylo možno vidět kromě tištěné formy i na samolepkách malých formátů, které byly každému k dispozici. Petrův návrh není snad třeba komentovat, neb patří mezi nápadité, jednoduché, jasně komunikující, aplikovatelné prakticky na cokoliv.

Vernisáž finalistů soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008

Tomáš Vacek s návrhem Chill Out, který prezentoval svůj návrh hned třemi různými obdobami „absolut vodní dýmky“, kde /jedna s potiskem cibuláku byla inspirována pravděpodobně výtvorem Cibulák dekor Maxima Velčovského.

Vernisáž finalistů soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008

Dagmar Štrosová s návrhem Absolutely Recycled. Závěsná instalace Dagmar ve skutečnosti působí skoro magicky. Přece jen tady představivost u dosavadní prezentace „na papíře“ nemohla umocnit požitek ze skutečné instalace, která do prostoru vydávala uklidňující zvuky cinkání a světlo, které se lámalo v různých úhlech požitek podtrhovalo. Jak Dagmar sama prozradila na vernisáži, její návrh uchvacuje diváka více smysly.

Fotky z vernisáže si můžete prohlédnost již brzy na stránkách Absolut Elements. Nezapomeňte se podívat také na fotky našich kolegů na Slovensku, kde vyhlášení proběhlo předchozí den.

Tisková zpráva

Mezi trojici nejlepších prací očima poroty se prosadili “AROUND THE ABSOLUT WORLD“ od Petra Havlíčka ze ZČU v Plzni, “ABSOLUT CHILL OUT“ od Tomáše Vacka z UTB ve Zlíně a “ABSOLUT RECYCLED“ od Dagmar Štrosové ze ZČU v Plzni. Diváckou cenu získal se 577 hlasy znovu Petr Havlíček, který si tak odnesl všechny ceny, které bylo možné získat.

Vernisáž finalistů soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008

„Všude ve světě je patrné, že se ABSOLUT snaži podpořit lidskou tvořivost. ABSOLUT se vždy oslovovala známé a respektované umělce, kteří by byli schopni inspirovat ostatní. ABSOLUT ELEMENTS je však unikátní projekt v tom, že se soustředí na mladé talenty, kterým nabízí příležitost pro rozvoj své osobnosti. Konkrétně v Čechách není mnoho projektů podporujících mladé umění, proto se soutěží ABSOLUT ELEMENTS chceme tuto mezeru zaplnit.“ říká Alice Vaňková, brand manager ABSOLUT pro ČR a SR.

Vernisáž finalistů soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008

Průvodního slova celou vernisáží se ujali plzeňský novinář Jiří Terš a redaktorka magazínu Partypeople.cz, Darina Sieglová. Jejich zvědavosti neunikla ani porota a jednotliví zástupci si postupně vyměníli mikrofon a řekli pár slov k soutěži. Fotografka a vizuální umělkyně Veronika Bromová a akademický malíř David Adamec měli k náplni soutěže profesně nejblíže, pro se chopili slova jako první. Po nich následoval grafik a novinář Filip Blažek, který pak předal mikrofon redaktorce Hospodářských novin Michale Komrskové. Porotcovské reflexe uzavřel brněnský barman Martin Franzl. Ke slovu se dostali i samotní finalisté, kteří vysvětlovali zamýšlené ideje svých děl.

Vernisáž finalistů soutěže ABSOLUT ELEMENTS 2008

Slavnostní atmosféra neutuchala ani po závěrečné ceremonii a všem přítomným byl k dispozici ABSOLUT BAR, kde se po celý večer míchaly drinky různých barevných i chuťových variací. Finalisté si užívali svou triumfální tečku za celou soutěží a ostatní příjemně ztrávený večer.

Na podzim se vernisáž představí ve známých barech studentských center celé republiky.

Judita Hlinková

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/absolut-elements-2008-vernisaz.html

24.06.08