Článek

Umění z nového světa

Bureš wild partyUmění z nového světa

V pondělí 25. října 2010 v 17 hodin se v galerii EPICURE uskuteční versináž výstavy Jiřího Bureše WILD PARTY – obrazy a sklo. To vše s podtitulem „Návrat umělce, který dlouhá léta úspěšně vystavoval v USA a Austrálii“.

Jiří Bureš žil více než 30 let v zahraničí – v Německu, USA a Austrálii. Jeho práce byly pravidelně vystavovány  v předních galeriíích v Americe a jsou v soukromých a muzejních sbírkách v Austrálii, Hong Kongu, Taiwanu, UK, USA, Německu, Singaporu, Kanadě a Japonsku. Zúčastnil se jako člen Sdružení Amerických umělců a Australských umělců celé řady významných kulturních akcí. Zmínka  o jeho práci je i v publikaci “Who is who in American art”. Jeho originální práce se staly součástí velice populárního uměleckého směru “ Memphis”

-

V námětech svých děl Bureš velmi často reflektuje realitu současného světa, stále více ovlivňovaného médii. Soustředí se na vliv, kterým tento odlidštěný svět působí na psychiku dnešního člověka. Z většiny obrazů doslova sálá energie.Odkrývá divákovi neskutečný, uměle vytvořený svět, který ho fascinuje a přitahuje.

U větších kompozic je zjevná Burešova malířská virtuozita. Dokáže věrohodně kombinovat odkazy ke komiksu, k figurálnímu symbolismu, dokonce i k historickým dřevorytům a plakátům. Je jistý v kresbě, rovněž zdánlivě volně stékající barvu mistrně ovládá a usměrňuje. Malba Jiřího Bureše je charakteristická experimentováním v oblasti malířských technik a nevyzkoušených postupů, litím barvy na plochu, koláží, rytím do povrchu, kalkulací s náhodou vznikajících tvarů, uvolněnou kresbou, maximální barevnou či kresebnou modelací apod.

-

Pracuje s figurální stylizací, improvizací, zkratkou a citacemi. Ojediněle zapojuje do kontextu text.  Už vlastním přístupem k malířskému médiu se přirozeně pohybuje mezi malbou figurativní a abstraktní, přičemž se obě tyto polohy vzájemně doplňují a místy překrývají.

-Jiří Bureš: WILD PARTY – obrazy a sklo

Návrat umělce, který dlouhá léta úspěšně vystavoval v USA a Austrálii.

Místo:
Galerie Epicure, Praha 8 – Karlín, Rohanské nábřeží 657, Residence River Diamond

Datum konání:

pondělí 25. 10. 2010 v 17 hodin

Další informace

Presentace jeho práce je na http://www.jiribures.co.uk

Jiří Bureš publikuje umělecký informační blog http://artyczechs.blogspot.com/

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/jiri-bures-wild-party.html

09.10.10