Článek

Thule Vea: batoh pro sporťáka i kancelářskou myš v jednom

Na posledních modelech batohů je velmi sympatický trend specializace. Samozřejmě, že stále najdete spousty multifunkčních batohů, které se řídí heslem — čím barevnější a čím více kapsiček tím lépe, ale na trhu už se dá najít i nabídka pro ty z nás, kteří zase tak multifunkční nejsme. Znáte to, do práce, z práce, sem tam nějaký sport — plavání, běh nebo posilovna. Nosit s sebou další tašku s sebou nese riziko, že ji někde zapomenete. Když se vše pokusíte nacpat do běžného batohu, tak zase hrozí promíchání pracovních a nepracovních pomůcek i pachů.

Švédská značka Thule nedávno představila řadu batohů z názvem Vea. Ta je určena především těm, kdo potřebují do batohu umístit věci pro práci i sport a zároveň je držet oddělené od sebe. Kromě toho nabízí spoustu větších či menších vychytávek, které si blíže představíme.

Předek pro sporťáka

Největší plus — ve spodní části batohu se nachází samostatná elastická kapsa, do které jsem bez problému zavřel tenisky o velikosti 44, ale určitě by se vešly i větší.

V přední části batohu se nachází velká kapsa, kterou, díky dlouhému zipu umístěnému uprostřed, otevřete naplno a snadno do ní vložíte složené tričko. Právě díky tomu otevírání uprostřed ho i složené vytáhnete. Uvnitř najdete další šikovné kapsičky — třeba na šampón.

Zadní část pro kancelářskou myš

V zadní části je velký prostor, který se dá otevřít na jedné straně až téměř ke spodnímu okraji — velmi snadno se tak lze dostat k dalším 5 kapsám. Ty jsou určeny pro laptop, tablet, poznámky, flashky (ty bych doporučoval do zapínatelné kapsy, ať nelítají po batohu). Zkusil jsem 15-ti palcový MacBook v poměrně robustním obalu + 10-ti palcový iPad a vešli se bez problémů. Tím, že je kapsa umístěna na zádech je vhodná spíše pro placatější předměty, jinak vás budou tlačit do zad. Svačinu nebo mojí oblíbenou Retapku bych tam dávat nedoporučoval. Možná pizza by se vešla :)

Slušné vychytávky, které potěší

Těch je víc. Thule celkem pravidelně získává ceny na iF Design Awards, což vypovídá dost o tom, že design jde ruku v ruce s promyšleným používáním. Třeba jen taková kapsa na mobil. Od lidí, co si pořídí tenhle batoh asi nelze čekat, že s ním budou kdovíjak jemně zacházet. Kapsička je chytře v plyšovém provedení a mobil je zde jako v bavlnce.

Velmi sympatické jsou různé možnosti nošení batohu — pokud se vám v létě potí záda, lze popruhy skrýt do vlastní kapsy a vytáhnout popruh, který snadno připnete na boční úchytky a rázem máte z batohu tašku přes rameno (pro tip: popruh lze zapnout i do protilehlých úchytů a máte z něj jednoramenný batoh s popruhem křížem přes prsa).

Co mi chybělo

To, co mi chybělo, je vnější síťka pro flašku s pitím — chápu, že při všech těch možnostech otáčení batohu by mohla vypadnout, ale do vnitřní kapsy s oblečením se mi dávat nechtěla. Popruh na prsa má hezky vychytané možnosti pojezdu, ale nepřišel jsem na to, jak ho odepnout.

Dobrý parťák na sport i do kanclu

Thule Vea je k dispozici ve dvou verzích, lišících se v objemu — 17l a 21l. Menší verzi jsem nezkoušel, ale ta větší byla tak akorát, takže bych spíše doporučil tu větší. Prodává se ve třech barevných varintách: Deep Teal (zeleno šedá), Light Navy (modrá, ale taková víc vyšisovanější než na ofiko obrázcích) a Black (spíš grey :). Oficiální cena je 3570 Kč, menší verze je o nějakých 800 levnější.

Koupit nebo nekoupit? Vhodný je hlavně pro ty, co potřebují batoh s dvěma oddělenými prostory – spodní kapsa je ideální pro boty nebo zpocené tričko. Ke zvážení je také to, jestli vám bude stačit — boty a oblečení pojme, ale hokejovou výstroj do něj nenacpete. Smysl má tedy v případě, že vám ulehčí o nutnost nošení další tašky. Celkově působí velmi elegatně s pečlivým zpracováním detailů. Pokud si ho vyberete, rychle si zvyknete a nebudete litovat.

Zdroj a foto: thule.com