Článek

Start-up za 48 hodin

IPO48Start-up za 48 hodin

Internetové společnosti rostou jako houby po dešti. A není se čemu divit. Nízké náklady, velký trh, téměř žádné bariéry vstupu do odvětví. Částečně tomu napomáhají i víkendové akce, které mají za cíl dát dohromady webové vývojáře, grafiky, marketingové specialisty a zkušené podnikatele, kteří se postarají o praktickou stránku věci. Jednou z takových akcí je i IPO48 Prague, která se uskuteční ve dnech 11. – 13. února 2011 v prostorách pražského CEVRO Institutu.

Cílem akcí, jako jsou Startup Weekend, Seedcamp nebo právě IPO48, je přeměnit nápad ve funkční projekt a založit společnost se sehraným vývojovým týmem, ideálně se vstupem investora nebo mentora. V únoru se v Praze sejdou třeba investoři z pořadu Den D, Ondřej Bartoš a Ivan Pilný, nebo zkušení lidé z praxe, např. americký podnikatel českého původu John Vanhara, vývojář David Grudl či spoluzakladatel a CEO dánské SAXO Bank Lars Christensen.

Jak to probíhá?

Program se skládá ze tří částí – vybírání zajímavých nápadů, 48hodinové práce na jejich realizaci a na závěr z prezentací a afterparty. Právě při realizaci jsou klíčovými postavami i grafici a designéři. Za dva dny se nedá naprogramovat bezchybně funkční systém, zatímco na grafické stránce věci se dá udělat mnoho. A právě to je leckdy to nejdůležitější – příjemné uživatelské rozhraní a skvěle zpracovaná prezentace. Funkcionalita se dá přidávat postupně.

A protože jsem měl, možná jako vy, po přečtení tiskové zprávy pár otázek, které mi jako grafikovi vrtaly hlavou, nedalo mi to a Jana Kadlece jsem se zeptal na podrobnosti.

Jaký konkrétní přínos pro grafiky a designery má tato akce?

Být při vzniku nového (potenciálně úspěšného) projektu, zkusit si něco nového, nasbírat kontakty a také se přiučit – koneckonců, ne vždy má grafik možnost vnést do projektu svůj pohled už od zelené louky.

Ti, kteří se na akci přihlásí, budou pouze přihlížet, anebo se od nich bude vyžadovat, aby se stali součástí onoho startupu?

Designéři, kteří se přihlásí, budou mít přes víkend hodně moc práce :). Každý, kdo se na začátku k projektu připojí, bude jeho součástí – pokud se s „majitelem“ myšlenky nedohodne jinak. Konkrétní podíl (pokud členové týmu založí firmu) jim mohou pomoci určit mentoři nebo případní investoři po konci víkendu.

Cilem je založit startup se sehraným vývojovým týmem. Kde se ten „sehraný tým“ zformuje? Během jediného vikendu?

Ano, týmy se formují v pátek 11. 2. večer, kdy může každý představit svůj nápad; jestli si svůj tým najde, pak záleží jen na myšlence a prezentaci, na tom, jak se nápad podaří prodat. Občas nás někdo osloví, že by se chtěl přihlásit jako již zformovaný tým – v tomto případě je potřeba poslat mail na lukas@ipo48.org s profily všech účastníků a nápadem. Při vybírání to pak vezmeme v potaz.

Učástník akce by po tomto vikendu měl dát vypověď v současném zaměstnání a jít naplno do nového projektu?

Nemusí to být potřeba. Mohou se připojit, ale taky nemusí. Předpokládáme, že většina účastníků bude na volné noze, případně že se budou chtít osamostatnit – jinak by je asi vlastní podnikání moc nelákalo.

Díky za rozhovor!

-IPO48 Prague
Cílem akce je přeměnit nápad ve funkční projekt a založit společnost se sehraným vývojovým týmem, ideálně se vstupem investora nebo mentora.

Datum:
11. – 13. února 2011

Místo:
CEVRO Institut, Jungmannova 17, Praha

Další informace

Zdroj: Tisková zpráva

 

Martin Kalda

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/ipo-start-up-48-hodin.html

02.02.11