Článek

Soutěž o nejlepší výrobky z třinecké oceli vyhrála stolička z žebírkové oceli a betonu

Pozornost 86 mladých tvůrců přilákala soutěž WERK DESIGN, která měla ukázat uplatnění třinecké oceli v oblasti umění a designu. Vyhlásily ji Třinecké železárny. Tvůrci přihlásili téměř stovku neotřelých konceptů. Vítěze vybrala sedmičlenná odborná porota. Mezi hodnocenými pracemi dominoval především sedací nábytek, svítidla a interiérové doplňky.

Designeři soutěžili o finanční ceny ve dvou kategoriích – Střední a vyšší odborné školy a Vysoké školy + mladí tvůrci do 30 let. Navíc bylo možné získat Hlavní cenu Třineckých železáren a tím i atraktivní odměnu 50 tisíc korun. Východiskem pro jejich návrhy bylo portfolio produktů železáren, jež měly tvořit základ výsledného díla. Hlavním kritériem byla především nápaditost, originální přístup, estetická hodnota i ekologický aspekt projektu.

V porotě zasedli v průběhu března generální ředitel TŽ Jan Czudek, Irena Moderová, zástupce organizátora Beata Mitręgová a renomovaní tvůrci jako architekt Jan Šépka, šperkařka Klára Šípková, designer Petr Mikošek a Martin Žampach.

Hlavní cenu Třineckých železáren udělila porota Martině Doležalové, absolventce Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem za koncept stoličky Třinec. Stolička je navržena ze dvou stejných dílů žebírkové oceli důmyslně zaklesnutých do sebe a sedáku z lehčeného betonu. „I při spojení ‚surových‘ materiálů působí stolička přátelským a hravým dojmem,“ říká o svém díle autorka.

werk_soutez-hc1

werk_soutez-hc2

 

1. místo v kategorii Vysokých škol a mladých tvůrců do 30 let získal Michal Marko z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně za koncept dotykového ambientního světla. Minimalistické, avšak důmyslné pojetí svítidla využívá vodivosti kovové konstrukce. Intenzitu osvětlení, zapnutí i vypnutí tak můžete ovládat pouhým dotekem. Z portfolia Třineckých železáren si pro svůj koncept zvolil čtvercovou ocel.

werk_soutez-vs1a

werk_soutez-vs1b

 

 

2. místo získal koncept saunových kamen Jakuba Stediny, absolventa Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara v Plzni. Originální koncept kamen využívá kruhové i ploché oceli a doplňkový materiál jako elektrické těleso a lávové kameny. „Ocel ve mě evokuje teplo a velkou hmotnost,“ podotýká Jakub Stedina.

werk_soutez-vs2a

 

werk_soutez-vs2b

 

 

A 3. místo si od poroty vysloužil koncept židle Alois autorky Zuzany Boškové z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Židle navrací do kaváren kdysi nerozlučnou dvojici – kávu a tiskoviny. Jak říká autorka “Mým cílem bylo vytvořit snadno vyrobitelnou židli, která bude mít kromě sezení ještě další funkci“.

werk_soutez-vs3

 

1. místo v kategorii Střední a vyšší odborné školy získal Vojtěch Skýpala, student Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziřící. Zde tvůrce dokázal využít potenciálu pro železárny typického výrobku – kolejnice k navržení konferenčního stolku. V kombinaci se skleněnou deskou dostává třinecká ocel zcela nové a nečekané rozměry.

werk_soutez-ss1

 

2. místo mezi středoškoláky udělila porota Markétě Tkáčové, studentce Střední umělecké školy v Ostravě za koncept mísy TANG. Název je odvozen z anglického slova “tangled” – zamotaný. Mísa na pohled vytváří nepřesnou spleť drátů, vše má ovšem svůj princip a řád. Mísa je primárně určena na ovoce, v interiéru ale najde širší využití.

werk_soutez-ss2a

werk_soutez-ss2b

 

Zájem poroty a 3. místo v kategorii středních škol získala Daniela Vlčková, studentka Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí, za koncept stolu Grey glacier. Ten je navržen ze svařovaného pletiva. „Díky mřížkování je stůl vzdušný, lehký a proteče jím voda, tudíž ho můžete využít zejména na volném prostranství zahrady či pergoly,“ vysvětluje Daniela Vlčková.

werk_soutez-ss3a werk_soutez-ss3b

Vítězové si ceny převzali na slavnostním galavečeru Královna ocel 30. dubna ve WERK ARENĚ v Třinci, na němž každý rok hutní firma oceňuje své nejlepší zaměstnance. Slavnostnímu večeru předcházela také exkurze do provozu železáren, kde mohli výherci nahlédnout do procesu výroby materiálu, jenž se stal předmětem jejich soutěžních konceptů.

werk_soutez-01

Upomíkový předmět – kolejnice.

Zdroj textu a obrázku: werk-design.cz