Článek

Šalba a klam

Šalba a klamŠalba a klam

Pod tímto názvem otevřelo 1. května Západočeské muzeum v Plzni svou novou výstavu o reklamě. Výstava mapuje historii reklamy v Českých zemích v letech 1850 – 1950 a to nejen ze západních Čech, ale i ostatních území bývalého Rakouska-Uherska a pozdějšího Československa.

Na ploše více než 300 m2 pobaví návštěvníky seriózní, bombastické i pikantní, graficky překrásné a často humorně laděné reklamy na stovky nejrůznějších výrobků, vynálezů, pomůcek i naprostých zbytečností.

„Největší pozornost věnujeme období kolem roku 1900 a období první republiky. Například před sto lety byla obrovským reklamním fenoménem pohlednice, a to v celém Rakousku-Uhersku,“ uvedl kurátor výstavy Miloslav Krist. „Reklamy, které převažovaly před 100 lety, nabízely hlavně léčitelskou kosmetiku. Jednalo se o různé mastičky, vodičky, natírání, mazání a podobně, o němž tvrdili, že je léčivé a v podstatě použitelné na všechno,“ dále dodal.

Šalba a klam

Kromě kosmetiky před sto lety vládla také reklama na čaj, kávu a čokoládu. Kolem roku 1900 až 1910 zažily boom také hodinky nebo budíky. Na počátku 20. století, po vzniku Československé republiky, se začaly objevovat také první reklamní agentury. Byl to reklamní věk zaměřený i trochu do umění. Předtím bylo reklamy hodně, ale za první republiky se jí začali už věnovat i malíři, kteří měli jméno. Nechybí tedy ani ukázky reklamy, spojené se jmény slavných osobností, nebo vytvořené známými českými umělci.

Šalba a klam

Ke shlédnutí není na výstavě jen tištěná reklama (plakáty, letáky či časopisy), ale řada předmětů, které tehdejší reklama propagovala (např. motocykl, gramofon, hračky, šperky, hudební nástroje, oděvy aj.). Výstava je navíc vtipně doplněna o dobové příběhy, historky a citáty s tématem reklamy.

Na výstavě jsou  použity exponáty nejen ze sbírek Západočeského muzea v Plzni, ale i z dalších muzejních institucí a soukromých sbírek. Výstava potrvá do 3. srpna s je otevřena denně  mimo pondělí od 10 do 18 hodin.

Podívejte se také na fotografie z výstavy. Další informace o výstavě naleznete na stránkách Západočeského muzea.

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/salba-klam-vystava-reklama.html

23.05.08