Článek

Realme má nového maskota. Kočkou inspirovaného mimozemšťana navrhl animátor Pixaru

Značka mobilních telefonů realme představila oficiálního „maskota“ jménem realmeow. Na jeho vývoji pracoval interní tým ve spolupráci s animátorem filmů Hledá se Nemo nebo Příšerky s. r. o. Markem A. Walshem. Dle značky se jedná o kočkou inspirovaného mimozemšťana.

Žlutá postavička realmeow má svou identitu: kocourovi ze vzdálené planety je osmnáct let, podobně jako většině zákazníků realme. Věří, že život je krátký a štěstí to nejdůležitější. Design doplňují černé laserové brýle a mnoho „nadpozemských“ schopností. Má rád rapové písně, skejtování a pizzu.

„Postavička realmeow je parťákem, který promlouvá ke generaci Z a přichází zpřístupnit pop kulturu všem.“
Madhav Sheth, viceprezident realme a CEO realme v Evropě a Indii

V blízké budoucnosti by měl tento nový nositel identity fanoušků realme představit třeba přizpůsobitelný chytrý telefon a AIoT produkty sloužící k vytvoření propojeného chytrého světa.

 

Rozhovor s Mark A. Walshem

Mark A. Walsh byl vedoucí animátor filmu Hledá se Nemo a vývojář postav ve filmu Příšerky s.r.o. Nyní pracuje také jako kreativní konzultant společnosti realme Design Studio.

Could you please share the reason why you chose to work in the animation film industry?

I chose to work in the film industry because stories and characters have the power to connect us in ways nothing else can.

We know you have created a lot of famous characters. May I know which one is your favorite character?

My favorite Pixar character is Dory, I feel honored to have helped a talented team bring her to life. Dory is funny but also has personal difficulties which make her identifiable and charming.

Could you please share where your inspiration comes from when you create a new character?

Characters start with passion. Each of us get excited by an idea, an activity. Finding that specific passion, and the obstacles they must overcome to achieving that passion, is what makes a great personality and identifiable character.

Where do you usually create animated characters and storylines? Your own studio or some specific place?

Stories come to me at all times and in all places. I often take inspiration from people around me and the everyday situations we all deal with. When inspiration strikes, I make notes in my mobile phone to develop further at home in my personal studio.

How do you consider some modifications for realmeow? Do you want to give some special meaning to realmeow by those modifications?

realme is a passionate, active brand and deserves that kind of character. His eye wear shows his passion for technology, and his wide stance makes him ready for anything. We also pushed the size of his hands, as the power of realme technology is always at his fingertips.

Zdroj: realme.com

Ukázky maskota realmeow

Zdroj a foto: realme.com