Článek

QUIX LUMINÁRIUM

LuminariumQUIX LUMINÁRIUM

Nadcházející prázdninovou sezónu v Praze osvěží originální světový projekt vzduchových staveb, který bude ve dnech 15. – 18. července 2011 otevřen široké veřejnosti na Letišti Praha Letňany. Architektura luminárií, která je výhradním autorským dílem anglické společnosti Architects of Air, se do České republiky vrací po celých deseti letech. Tehdy u nás mělo svou světovou premiéru jedno z dřívějších typů luminárií Arcazaar a během pouhých čtyř dnů jej navštívilo 18.000 lidí! Organizátorem letošního projektu je česká reklamní a komunikační společnost QUIX s.r.o, která z mateřské Anglie přiváží luminárium nejnovější vývojové podoby – Mirazozo.

-

Co je to Luminárium?

Luminárium je netradiční stavba s velice nápadným exteriérem, který připomíná pestrobarevný nafukovací hrad nebo členité cirkusové šapitó. To hlavní se však skrývá uvnitř, ve spletitém labyrintu, kde ožívá okouzlující svět barev a stínů. Podstata luminária spočívá v jeho efektní atmosféře a jedinečném vizuálním zážitku, který jitří lidské smysly, probouzí emoce a navozuje pocit uvolnění. Dle reakcí návštěvníků má Luminárium blahodárný účinek a je zdrojem pozitivní energie. Právě proto bývají jeho prostory často využívány ke skupinovým či individuálním meditacím.

„Tato architektura je navržena s cílem umocnit pocit zázraku,“ říká otec luminárií, Alan Parkinson.

Alan Parkinson se výstavbou a vývojem luminárií zabývá od roku 1985 v rámci své příznačně pojmenované společnosti Architects of Air. Inspiraci  hledal v architektuře katedrál a mešit, čerpal  z přírodních tvarů a geometrických těles. Patnáctiletý vývoj vzduchových staveb přinesl postupné zdokonalování jejich technických prvků a vedl k vytvoření specifického architektonického slovníku luminárií. Ta sestávají z tunelů, zámotků a rohových kopulí. Od roku 1992 okouzlila luminária téměř 2 milióny návštěvníků ze 34 zemí z celého světa.

-

Cesta Lumináriem…

U vstupu si návštěvníci odloží obuv, dostanou krátké instrukce od průvodců, jak se v prostorách chovat, a obdrží plánek Luminária, který mohou a nemusí při své prohlídce použít. Samostatně pak prochází útrobami bludiště, vnímají proměnlivost zářivých barev a jejich odstínů a nechávají se unášet nepopsatelnou atmosférou tohoto líbivého panoramatu.

Luminárium nemá žádné vnější osvětlení. Světlo se do něj dostává skrze tenké barevné stěny. Hra barev, světel a stínů je tedy závislá na intenzitě slunečního záření a proměňuje se i souvisejícím dopadem stínů z okolních staveb či poblíž vzrostlých stromů. Každá návštěva Luminária se tak stává originálním zážitkem.

-

 

QUIX LUMINÁRIUM
-
Luminárium je monumentální instalace, kde se lidé přenesou do pocitu úžasu nad krásou světla a barev.

Termín:
15. – 18. července 2011

Místo:
Letiště Praha Letňany (vstup na konci Hůlkovy ulice). Parkování na místě je možné, ale značně limitované, proto doporučujeme přijet prostřednictvím MHD na stanici metra Letňany a dále pokračovat pěšky cca 10 minut po vyznačené trase.

Vstupné:
Základní vstupné činí 160 Kč, rodinné vstupné  (2 dospělí + 2 děti) je 500 Kč, děti do 100 cm mají vstup zdarma. Doba prohlídky je přiblížně 30 minut. Atrakce je bezbariérová, Luminárium lze navštívit i na invalidním vozíku.

Další informace

Zdroj:
QUIX LUMINÁRIUM

 

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/quix-luminairum-praha.html

13.07.11