Článek

Proč mluvit o designu?

DesignreaderProč mluvit o designu?

Designreader, nový webový portál o designu a vizuální kultuře, uvádí první ze série živých diskusí v kavárně Fra. Designreader se kromě archivace původních českých a překladových textů o designu a vizuální kultuře zaměřuje i na aktuální reflexi problematiky. Ambicí projektu je vytvoření otevřeného prostoru pro mezioborovou komunikaci, jehož další součástí jsou, vedle internetové databáze, i tematické diskuse v kavárně Fra, pravidelně konané vždy každý poslední čtvrtek v měsíci.

Význam a interpretace designu

Tématem prvního diskusního večera jsou otázky týkající se významu a interpretace designu. Představíme si některé minulé, současné a budoucí aktivity reflexe designu u nás a na Slovensku. Proč zanikla tištěná periodika o vizuální komunikaci Typo nebo dříve Deleatur, proč se diskuse mnohdy omezuje na estetická a komerční hlediska, proč vydávat a překládat knihy o designu nebo vyhlašovat manifesty za přístupný design? Jaká je situace na Slovensku a co může Designreader nabídnout?

K zamyšlení nad všeprostupující rolí této vizuální oblasti se sejde bývalý redaktor Deleaturu designér Alan Záruba, designér a redaktor Typa Pavel Zelenka, nakladatel Rubato Jaroslav Tvrdoň, nakladatel Éditions Fra Michal Rydval, historik umění Jan Rous, Jana Vinšová, manažerka Czechdesignu a L’ubica Segečová, slovenská designérka.

Cílem neformálních diskusních večerů je otevření témat spojených s interpretací a kritikou designu. Diskuse je určena odborné i laické veřejnosti.

 

-Proč mluvit o designu?

Diskusní večer o designu

Termín konání:
čtvrtek 27. 3. 2014 od 20:00 hodin

Místo konání:
kavárna Fra – Šafaříkova 15, Praha 2 

Vstupné:
Zdarma

Další informace

Zdroj textu a obrázků: designreader.org

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/designreader_diskuse_proc.html

26.03.14