Článek

Praha olympijská na nábřeží Vltavy

Praha olympijská na nábřeží VltavyPraha olympijská na nábřeží Vltavy

Na zdech na nábřeží pod Letnou se již několik let vyskytují více či méně zajímavé projekty a výstavy. Kamenná zeď je opatřena sedmi plochami, které vybízí ke konfrontaci s okolím. Snad právě proto, je to místo kde se vyskytují různá diskutovaná či kontroverzní témata.

Kolem je denně dopravní zácpa, jezdí tam tramvaje a tak o pozorovatele není nouze. Pronajímatelem této open-air galerie je Centrum pro současné umění Praha. Tento kulturní počin je bezesporu skvělým řešením jak dostat umění mezi lidi.

Praha olympijská na nábřeží Vltavy

Od 16. května na plochách zdi probíhá výstava posterů
, které jsou parodií na kampaň Praha olympijská „Všichni jsme v národním týmu“. Autorem výstavy je výtvarná skupina Guma Guar. Tuto kolekci již Praha měla možnost vidět v rámci výstavy 30 % OFF / Image je na nic v Špálově galerii na Národní třídě.

Praha olympijská na nábřeží Vltavy

Tam však byla přehlédnuta. A protože je opravdu zdařilým kouskem je skvělé, že se objevila nyní opět a to ve zcela veřejném prostoru. Pod heslem“Všichni jsme v národním týmu“ se setkáváme s tvářemi lidí, které veřejnost spojuje s kriminalitou a podsvětím. Na zdech pod Letnou je tak nainstalováno šest billboardů s tvářemi Viktora Koženého, Tomáše Pitra, Františka Mrázka, Libuše Barkové, Karla Srby a Radovana Krejčíře.

Praha olympijská na nábřeží Vltavy

Sedmá plocha je však prázdná a podle skupiny Guma Gust by se na ní mohla objevit tvář některého z našich politiků, to ale odmítl pronajímatel pod Letnou, protože Centrum je sponzorováno městem, a jeho zástupci si prý nechtějí znepřátelit magistrát. Podle autorů je celá kampaň nejen reakcí na dění ve společnosti, na dění na magistrátě, ale hlavně na to, že město svou kampaní za 4 miliony (cca) propaguje fiktivní událost a kampaň je zcela absurdní. Primátor Bém ve svém komentáři k této akci označil tuto parodii za „ideologicky zvrácený, pseudoumělecký brak“.

A netrvalo dlouho a výstava končí — předčasně. Společnost Praha olympijská se ohradila proti zneužití svého loga, které je pochopitelně součástí všech vizuálů. Centrum pro současné umění Praha však porušení zákona v tomto nevidí a přesto výstavu ukončuje. Navíc Milan Mikuláštík (člen Guma Guar) si nechal zpracovat právní analýzu podle níž by se o zneužití loga jednalo v případě, že bychom jej chtěli použít pro obchodní účely.

Praha olympijská na nábřeží Vltavy

Než však došlo k vlastnímu odstranění výstavy někdo plakáty zničil z 29. na 30. června. Plakáty jsou teď přetřeny černou barvou a na místě zůstal dokonce i váleček na dlouhé tyči. Poničené obrazy pořadatelé nechají několik dní na místě jako doklad problematických aspektů hledání cesty ke svobodě projevu, řekla kurátorka pořádajícího Centra pro současné umění Zuzana Štefková.

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/reklamy-kampane/praha-olympijska-vltava.html

25.06.08