Článek

Podpořte vznik Přestupní stanice — obchodu naruby, ale i kulturního centra

V Praze je 10 000 lidí bez domova a 97% textilu končí na skládkách, to je 200 tisíc tun ročně. Tým dobrovolníků napříč oblastmi sociální práce, IT, financí a marketingu se chce podílet na řešení této situace, a proto zakládají nový projekt s názvem Přestupní stanice. Jedná se obchod, kde budou zaměstnávat lidi bez domova a prodávat věci, co tam lidé darují. Lidé zde budou zaměstnaní na tak dlouho, aby se dokázali postavit na vlastní nohy.

Chceme být přestupní stanicí mezi ulicí a „normálním“ životem.

Mimo obchod s komunitním prostorem byste v budoucnu v Přestupní stanici měli narazit na různé kulturní akce. Společným jmenovatelem všech aktivit je snaha omezit konzum – nevyrábět další a další věci, ale spíše se zaměřit jejich znovuvyužití. Zapojit se může každý, ať už návštěvou, nákupem nebo pořádáním vlastní akce.

prestupni-stanice-v02

„Před dvěma lety jsme se rozhodli, že zkusíme vrátit lidi bez domova zpátky na pracovní trh a do běžného života.“ říká Eva Dudová, jedna z autorek nápadu,  a dodává: „Připadá nám nefér, že ti, kteří chtějí pracovat, jsou odmítáni kvůli svému statusu bezdomovce a nemají silnou vyjednávací pozici. A tak vzniklo Labre, projekt několika dobrovolníků, kteří propojují lidi na ulici se zaměstnavateli. Už na začátku jsme věděli, že to bude těžká práce a že nejlepší způsob jak někoho zaměstnat je vytvořit pracovní místo.“

prestupni-stanice-v03

Přestupní stanice by mělo být místo  kam si člověk může přijít popovídat, dát si šálek čaje, vzít knihu, koupit tričko a počkat na večerní koncert nebo přednášku.

prestupni-stanice-v01

Před několika dny spustili kampaň na Hithitu, kde se snaží získat dostatek financí pro dokončení a vybavení prostoru a zároveň na první platy pro zaměstnance bez domova. Zatím mají vybráno přes 33 tisíc, tedy cca polovinu požadované částky. Z odměn si můžete vybrat různé slevy na budoucí nákup v několika hodnotách, odvoz starého oblečení anebo pronajmutí prostoru pro vlastní kulturní akci. Zájem je i o srdíčkové trenýrky :)

Přestupní stanici najdete na HitHitu, Facebooku nebo na webu.

Zdroj a foto: prestupnistanice.cz