Článek

PETMAN v galerii SUPERMARKET wc v Karlových Varech

PetmanPETMAN v galerii SUPERMARKET wc v Karlových Varech

Český „Král petek“ designér Jan Čapek prezentuje v Galerii SUPERMARKET wc realizace a návrhy pet lahví pro Mattoni, nové vázy Pin-up, originální křesla a dětskou houpací hračku Rocking Bully. Projekt je dalším z cyklu výstav, jejichž cílem je prezentovat, co je to ve skutečnosti design. Pojem design v sobě slučuje estetiku, funkčnost a zodpovědnost.

Návštěvníci se mohou zároveň zúčastnit soutěže o český designový předmět z prodejní kolekce galerie SUPERMARKET wc. Výherce bude vylosován 1. října při oslavě 5 let sdružení PROTEBE live, které galerii vdechlo život.

-

Design je estetika, funkce a zodpovědnost

Výstava mladého českého designéra Jana Čapka, který navrhuje již několik let pet lahve pro firmu Mattoni, představuje jak lahve postupně vznikaly, co je potřeba vědět při jejím navrhová- ní, jaký proces tomu předchází a kde bere inspiraci. Dále uvidíte nové porcelánové vázy Pin-up, které dávají zajímavě vyniknout i růžovému porcelánu, originální křesla a oblíbenou houpací hračku v současné podobě „Rocking Bully“. Projekt je dalším z cyklu výstav, jejichž cílem je prezentovat, co je to ve skutečnosti design. Pojem design v sobě slučuje estetiku, funkčnost a zodpovědnost.

-

„Při navrhování je třeba myslet na řadu věcí. Láhve se nesmí při otevření deformovat ani různě bortit, na výrobní lince nesmí padat, při skladování je nutné, aby se na sobě vzájemně udržely. Za jednu hodinu se vyrobí až dvacet tisíc kusů láhví, každý stroj jede jako kulomet a jakékoli zpomalení kvůli designu stojí klienta nepředstavitelné peníze. Na druhé straně lze designem hodně financí ušetřit. U balení Mattoni a Magnesie se mi podařilo zpevnit láhev natolik, že ve finále se použilo o čtvrtinu plastu méně, než obsahovala původně. Taková inovace mě dělá šťastným a jsem na ni opravdu pyšný. Je to příklad designu, který má skutečně „environmentál- ní“ dopad – o 25 % méně plastu a zároveň menší náklady pro firmu.“

Jan Čapek

„Láhve Mattoni zná každý. Jejich designéra už zná lidí méně. Výstavou chceme veřejnost upo- zornit na to, že i běžné předměty je třeba navrhnout a důkladně promýšlet, protože právě běžné a všem dostupné věci mají obrovský vliv na prostředí, ve kterém žije. Design ovlivňuje kulturu a vizuální prostředí, vkus a myšlení lidí.“

Tereza Bredlerová, autorka koncepce výstavy a ředitelka PROTEBE live.

Potíž není s tím, jak vyhrát válku, ale s tím, jak přesvědčit lidi, aby vás ji nechali vyhrát.

W. S. Churchill

-

-PETMAN

Výstava mapující designerův proces tvorby

Místo:
náměstí Republiky 1, Karlovy Vary (podchod mezi becherovkou a dolním nádražím)

Datum konání:

3. 7. – 8. 10.2010

Další informace

MgA. Jan Čapek

*7. 8. 1976 v Turnově Český designér Jan Čapek absolvoval Střední školu uměleckoprůmyslovou v Turnově, obor broušení a rytí drahých kamenů. Poté vystudoval Univerzitu J. E. Purkyně v Ústí nad Labem, Institut výtvarné kultury, ateliér keramiky a porcelánu. V roce 1999 nastoupil na VŠUP v Praze do ateliéru kovu a šperku a ateliéru designu výrobků, kterou ukončil státnicí v roce 2005. Dva roky působil v New Yorku v brusírně drahých kamenů Stastny Lapidary pro Tiffany & Co. a Harry Winston. Další stáž pak absolvoval v Ateliéru průmyslového designu na britské Hallam University v Sheffieldu. V letech 2006–2008 pracoval jako designér v Evropském centru společnosti Electrolux. Získal mnoho zahraničních ocenění, u nás významné druhé místo v rámci soutěže Czech Grand Design 2007 za PET láhev Mattoni Sport, houpací psy „Rocking Bully“ a třetí místo za láhev Mattoni 1,5 l v roce 2008. Spolupracuje s řadou českých i zahraničních firem, zabývá se i autor- ským designem a volnou tvorbou.

galerie SUPERMARKET wc v Karlových Varech

Galerie prezentuje současný design, částečně volné umění a dává prostor i neziskovým organiza- cím, které s činností a výstavní koncepcí galerie a sdružení souvisí. Je zároveň místem setkávání a propojování lidí.Umožňuje to její strategické místo v centru města, malá kavárna a designový dárkový obchod. Lidé se zde mohou setkávat, dát si kvalitní kávu a nápoje, přečíst si novinky ze světa designu, prohlédnout výstavu a zakoupit kvalitní český design. Galerie vznikla v roce 2008 přeměnou budovy bývalých veřejných toalet a úschovny zavazadel v centru Karlových Varů. Občan- ské sdružení PROTEBE live vytvořilo z chátrajícího objektu multifunkční bezbariérový společenský prostor, který slouží nejen k vystavování, ale i k setkávání mládeže, představitelů různorodých orga- nizací a veřejnosti.

Galerii SUPERMARKET wc tvoří kromě nově zrekonstruovaného objektu přilehlý podchod, který je netradiční výstavní plochou bezprostředně komunikující s kolemjdoucími.

Tisková zpráva

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/petman-capek-supermarket.html

12.09.10