Článek

Nikdy bych nezpíval nahlas. Nikdy bych neplakala na veřejnosti. Nikdy bych nepolíbil nějakou jinou. Nikdy bych neokopíroval nápad.

Nikdy nikdyNikdy bych nezpíval nahlas. Nikdy bych neplakala na veřejnosti. Nikdy bych nepolíbil nějakou jinou. Nikdy bych neokopíroval nápad.

Začnu pochvalou, což dnes nebývá zvykem. Pochvalu si dle mého zaslouží vizuální komunikace Letních shakespearovských slavností, konaných pravidelně od roku 1994 v Praze. Letní shakespearovské slavnosti jsou nejstarší a největší shakespearovskou divadelní přehlídkou pod širým nebem v Evropě. Již několik let mají vizuální komunikaci založenou na výrazných červeno-černých fotografiích a bílé typografii. Plakáty, citylighty a další materiály jsou tak výrazné, nepřehlédnutelné a hlavně velmi dobře identifikovatelné.

-
Citylight Letních shakespearovských slavností

Osobně totiž neshledávám zásadní důvod, proč by festival každý rok měnil svou vizuální komunikaci, jako je tomu u většiny festivalů. Nejen, že je to jistě pro pořadatele praktické finančně, ale také, jak se ukazuje, znalost „značky“ a identifikace se tak zvyšuje. Nejinak je tomu letos. I letos se objevily již klasické „červeno-černé“ vizuály v Praze, Brně, Ostravě, Olšanech, a dokonce už i v Košicích.

Ovšem téměř zároveň s těmito vizuály se objevily ve stejných formátech vizuály kampaně „Vítězství vás změní“ Budějovického Budvaru. Ano, přiznávám, jsem trochu deformovaná svou prací, a tak mám oči opravdu otevřené, ale díky mé slabé zrakové vadě (0,5 dioptrie) ne vždy vidím zcela přesně. A tak jsem se cca týden domnívala, že na zastávce je citylight Letních shakespearovských slavností, a on to byl Budvar. A nejsem jediná z mého okolí, kdo očekával na citylightech kulturu a našel pivo.

Kampaň „Vítězství vás změní“ je zdařilá – nápad, 30-ti vteřinový spot, se mi líbí, ale komunikace „červeno-černá“ v outdooru je podle mě faul. Ano, říká se „vše už tu bylo“, ale využít takto známý, lety komunikovaný „photoshop efekt“ se mi zdá laciné, neb předpokládám kulturnost kreativců.

-
Citylight Budweiseru

-
Citylight Budvaru

Zdroj a foto:
Lucie Schwarz

 

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/shakespeare-vs-budvar.html

23.05.11