Článek

Nejlepší produktové obaly s tématem „Všechno nejlepší!“ budou od zítřka k vidění v Praze

Výstava vítězných prací 20. ročníku mezinárodní soutěže Mladý obal / Young Package se uskuteční v termínu 11. – 21. srpna 2015 v GALERII CZECHDESIGN (Vojtěšská 3, Praha 1).

Studenti a designéři v pátek 29. května 2015 oslavili 20. výročí mezinárodní soutěže obalového designu Young Package. Porota složená z významných designérů letos hodnotila přes 700 prací z 31 zemí světa. Hlavní cenu získal obal na sirky Jakuba Klouzka z ČVUT v Praze a výroční obal na horolezeckou osmu od Jana Perháče ze Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku v Hradci Králové.

Výstavu nejlepších prací navrhuje mladý český designér Roman Kvita, který nedávno získal světové ocenění Red Dot Design Award.

Podívejte se, jaké obaly budou na výstavě k vidění:

FAKE CAKE

Nejlepší obal ve vysokoškolské kategorii vytvořil student průmyslového designu na ČVUT v Praze Jakub Klouzek. Vytvořil obal na sirky, který připomíná dortík. Tento hravý objekt s výborně zvládnutou grafikou se stává happeningovým narozeninovým dárkem. Sirky nahrazují svíčky na dortu, mohou na víčku obalu vytvářet libovolné obrazce, nebo prostě jenom demonstrovat oslavencův věk. Použití přírodního materiálu navíc podporuje jednoduchost a čistotu.

mlady_obal_2015_v1

HAPPY BIRTHDAY from Slovakia

Druhé místo ve vysokoškolské kategorii získal obal „HAPPY BIRTHDAY from Slovakia“ z dílny Richarda Janešíka z Technické univerzity v Košicích. Kromě ochrany výrobku má obal i druhotné využití, z obalu se během okamžiku stane sada hracích karet.

 

 

 

 

mlady_obal_2015_v2

 

Obal na svíčky

Třetí místo v této kategorii získala designérská dvojice, Matěj Coufal a Eduard Herrmann, z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Designéři navrhli obal na svíčky, který porotu upoutal zejména svou jednoduchostí a minimalistickou grafickou úpravou.

 

mlady_obal_2015_v3

Obal na horolezeckou osmu

Student průmyslového designu na Střední uměleckoprůmyslové škole hudebních nástrojů a nábytku, Jan Perháč, navrhl obal na horolezeckou osmu, která oslavuje 150. výročí výstupu na švýcarský Matterhorn. „Zdařilá stylizace skalního útvaru naprosto vystihuje napětí mezi ergonomickým tvarem výrobku a plastickým, až kubizujícím tvarem obalu. Grafika podporuje čitelnost horského masivu,“ uvedla porota k prvnímu místu ve středoškolské kategorii.

mlady_obal_2015_s1

 

Set na vypěstování vlastního stromu

V letošním ročníku zabodovali zejména studenti ze Střední uměleckoprůmyslové školy hudebních nástrojů a nábytku z Hradce Králové. Kromě prvního místa obsadila škola i druhou příčku. Stříbro získal Jan Bendák se svým ekologickým obalem. „V obalu je cítit koloběh materiálu, který je paralelou ke koloběhu v přírodě. Obal by měl sloužit jako propagační produkt, který by se rozdával 22. dubna na Den Země. V obalu je malý set na vypěstování vlastního stromu,“ vysvětluje odborná porota.

mlady_obal_2015_s2

 

Voříšek

Obal „Voříšek“ Michaely Kachtíkové ze Střední umělecké školy v Ostravě upoutal porotu především svou konceptuálně pojatou grafikou, která vychází ze struktury ořechů. Studentka grafického designu za svůj návrh získala třetí místo.

mlady_obal_2015_s3

Obal Svijany

Speciální cenu předsedy poroty získala Nikola Marková ze Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí. Její obal Svijany je velmi minimalistický ať už z hlediska grafiky, tvaru nebo materiálu. Jen drobným přepracováním již vyrobeného obalu-tubusu, je vytvořen úplně jiný objekt, který slouží jako dárkové balení na jednu lahev a půllitr piva.

mlady_obal_2015_svijany

PRESETn

Arch papíru je možné darovat jako grafiku tvořenou geometrickými strukturami linek ohybů, vytvořit z něj navržený objekt, nebo do něho zabalit dárek. Tento papírový produkt Michala Šafáře je na vysoké profesionální úrovni. Vedle dotaženosti výrobku je zajímavým momentem i myšlenka kreativního zapojení obdarovaného, který se stává dokonavatelem trojrozměrného papírového objektu

mlady_obal_2015_safar

 

Kapitánův poklad

Papírový obal Tomáše Chludila je zároveň mapou, která obdarovanému napoví, kde má svůj dárek hledat. Každý v sobě máme ukrytou touhu po dobrodružství, a alkohol je také častým narozeninovým dárkem. Když se tyto dva prvky spojí dohromady, obdarovávání se stává dobrodružnou hrou. Obal má dotaženou grafiku i tvar, nápad je celkově hravý, což k narozeninovému tématu patří. Díky tomu si od prvního okamžiku získal naše sympatie.

mlady_obal_2015_poklad

Výstava bude k vidění od 11. do 21. srpna 2015 v GALERII CZECHDESIGN na Praze 1. Tématem jubilejního ročníku soutěže bylo „Všechno nejlepší!“.

Zdroj: czechdesign.czmlady-obal.cz