Článek

Národní cena za studentský design 2008

Národní cena za studentský design 2008Národní cena za studentský design 2008

Národní cena za studentský design byla vyhlášena po prvé Design Cabinetem CZ v roce 2008. Navazuje na soutěže, které organizovalo do roku 2007 Design centrum České republiky, založené a podporované státem od roku 1991. Do soutěží profesionálních designérů, které Design centrum ČR organizovalo, se hlásili od počátku se svými především školními pracemi také studenti, kteří byli hodnoceni ve vlastní kategorii.

Národní cena za studentský design 2008

S přibývajícím počtem středních, vyšších a vysokých škol a univerzit, v nichž se studenti designu vychovávají, se zvyšovalo také množství přihlášených prací. Od roku 2004 se proto celostátní studentská soutěž osamostatnila pod názvem Studentský design. Mladí designéři všech typů škol soutěžili o Národní cenu za studentský design a o ocenění Vynikající studentský design a Dobrý studentský design.

Národní cena za studentský design 2008 3

Když česká vláda a Ministerstvo obchodu a průmyslu zrušily v roce 2007 Design centrum ČR zanikly s ním i všechny typy odborných aktivit včetně soutěží designu. Aby nezanikla také celostátní soutěž mladých tvůrců jediná svého druhu v Evropě a pravděpodobně i ve světě, založil bývalý pražský tým Design centra ČR Design Cabinet CZ, který funguje pod křídly Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství.

Design Cabinet CZ vypsal přes všechny nepříznivé okolnosti a bez finanční podpory studentskou soutěž pro rok 2008 společně s Unií výtvarných umělců ČR, Unií profesionálních designérů ČR, Asociací středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory a občanským sdružením CZECHDESIGN CZ.

Národní cena za studentský design 2008

Do soutěže se přihlásilo 120 studentů se 125 pracemi z 16 středních odborných škol a vyšších odborných škol a z 16 vysokých škol a univerzit. Studenti předkládali k hodnocení prototypy, modely, doprovodné plakáty a portfolia. Šestnáctičlenná odborná porota sestavená z nejlepších českých, moravských a slezských designérů (pedagogů, vedoucích ateliérů, kurátorů umění, šéfdesignérů firem nebo jejich majitelů s designérským vzděláním) vybrala v několikakolovém hodnocení k ocenění 21 prací.

Jedna získala Národní cenu za studentský design 2008, osm ocenění Excelentní studentský design 2008 a dvanáct cenu Dobrý studentský design 2008. Další zvláštní ceny udělil Design Cabinet CZ, Unie profesionálních designérů ČR, Unie výtvarných umělců ČR, CZECHDESIGN.CZ a Národní technické muzeum.

Národní cena za studentský design 2008

Soutěž a výstava mohly proběhnout díky finanční podpoře firem Autodesk, Donlič Interiér, Dvořák — svahové sekačky, Eta, mmcité, Tescoma a materiálové podpoře firem Almex, Croy, Česká centra, IKEA, Mr. Tester, Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, Polytrade CE, Red Bull a Student Agency.

Národní cena za studentský design 2008

O katalog se postaralo grafické studio Kolektiv, o architekturu výstavy čerství absolventi Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Roman Vrtiška a Vladimír Žák, logo soutěže od Milana Sodomy vyšlo ze zadání Vyšší odborné školy grafické v Praze, autorem symbolu soutěže je Jiří Janíček. Na realizaci soutěže se bezplatně podílely dvě desítky dobrovolníků z řad designérů, milovníků designu, přátel a rodinných příslušníků Design Cabinetu CZ.

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/narodni-cena-studentsky-design.html

09.10.08