Články

Lovec min, židle jako sval a levitující lampa aneb jaký byl Dutch design week

Dutch design weekLovec min, židle jako sval a levitující lampa aneb jaký byl Dutch design week

Právě skončil mladý veletrh designu v holandském Eindhovenu. Veletrh překvapí svou profesionalitou, dobrou organizací a hlavně inspirací, kterou návštěvníky také naplní. Ne nadarmo v předmluvě k publikaci vydané jako resumé jeho expozic cituje hlavní organizátor Hans Robertus blíže neurčeného redaktora „You go to Milano to see the latest of the latest products on the market, and you go to Eindhoven to see what will be on the market in two years’ time“.

-

Jako student jsem mnoho veletrhů neprošel (Design blok, Milan 2011), už jsem ale stihl postřehnout dva diametrálně různé záměry vystavovatelů. První se snaží vystavit to, co lidé kupují s malou změnou tak, aby zákazníci začali nakupovat u nich. Druzí se pak snaží vystavit experiment, pro který jim veletrh dává prostor zaujmout odvážného sponzora a pustit se do produkce.

Rozhodně nelze objektivně říci, kudy vede správná cesta. Subjektivně se mi mnohem zajímavěji jeví experiment a vize, kterou vystavovatelé prezentují, než trhu schopný výrobek. Přesně takových stánků, stanů, ba celých výstavních hal bylo od 22. do 30. října v Eindhovenu plno!

Mine Kafon

Nejlepším příkladem je výstava bakalářských a magisterských prací na Design Academy v centru města. Tři patra školy zaplňuje 173 projektů, kterými studenti prezentují „svoji cestu“. Těchto necelých 200 osobních příspěvků dává dohromady jednu pestrou vizi, kterou se ubírá akademie, Eindhoven, Holandsko možná i celý svět. Výstava tak nese výstižný název “Our way”.