Článek

Loga a vizuální styl univerzit je hlavním tématem nového čísla časopisu Font

Univerzity a jejich vizuální styl je obvykle téma, které zajímá nejen grafiky, ale celou širokou veřejnost. Ve 154. čísle časopisu Font najdete velmi dobře zpracované téma prezentace těchto institucí a klobouk dolů před celou redakcí, že dala dohromady takto ucelený materiál.

Hlavní téma: vizuální styl univerzit

Už jen fakt, že hlavní téma zabralo 24 stran vypovídá o tom, že to redakce Fontu vzala opravdu důkladně.  Na několika stranách najdete ukázky vizuálních stylů univerzit z celého světa, včetně zajímavých závěrů v části, která se věnuje otázce, jestli používat pečeť nebo logo. Univezity mají zpravidla celou řadu fakult, další článek rozebírá otázku sdílené vizuální identity s řadou ukázek (například i VUT v Brně, o které jsme psali i na Design portálu).

Harvard a Karlova univerzita jsou podrobněji rozebrány v samostatných článcích s ukázkami vývoje a aktuálního stavu. Zajímavý je i nápad rozhovoru mezi dvěma grafičkami Věrou Marešovou (autorka loga Univerzity Palackého v Olomouci) a Kristinou Fišerovou (autorka loga ČVUT). Právě logo ČVUT bylo nejlépe hodnocené ze všech českých univerzit. Komentář k hodnocení připojil Pavel Hrach.

V seriálu Krok za krokem popisuje Kameel Machart způsob vzniku symbolu „Univerzita života“, který se objevuje na titulní stránce.

Rozhovory a články

Právě s výtvarníkem Kameelem Machartem je veden úvodní rozhovor. Na šesti stranách se dočtete o způsobu jeho tvorby, fungování jeho studia i nakladatelství. O tom, jak probíhá focení Tour de France, se dočtete v rozhovoru s Markétou Navrátilovou, která jej absolvovala s foťákem v ruce už po pětadvacáté.

Nakouknout můžete do knihy Škoda nevařit 2, která byla oceněna za grafické zpracování v soutěži Nejkrásnější české knihy. Pokud vás zajímá, co nového nabízejí fotobanky, pak si nenechte ujít anketu, ve které najdete odpovědi šesti fotobank, které působí na českém trhu. Jaké jsou pro a proti designérských soutěží rozebrala v článku konzultanka Czechdesign Kamila Matoušková.

V dalším článku se dozvíte například, co můžeme čekat od nového systému macOS High Sierra, který přijde již za několik dnů. Anebo si můžete zapolemizovat nad tématem, jestli je umělá inteligence v designu příležitost nebo hrozba.

Kromě výše uvedeného najdete v novém Fontu spoustu dalších zajímavostí a hlavně skvělého počtění, za nějž patří redakci velký dík. Kompletní výpis všeho, co v novém Fontu najdete, je k dispozici na stránkách časopisu. Stejně tak informace o tom, kde si lze Font koupit či předplatit.

Zdroj a foto: font.cz