Článek

Letošní Bienále Brno bude jiné – profesionálové jdou stranou, vystavovat budou studenti

BienaleLetošní Bienále Brno bude jiné – profesionálové jdou stranou, vystavovat budou studenti

Mezinárodní přehlídka, tradiční součást Bienále Brno, bude v mnoha ohledech výjimečná. Důrazem na studenské práce ponechá nyní stranou tvorbu profesionálů. Jejím cílem je představit široké spektrum školních prací a konfrontovat současné metody a přístupy na vzdělávacích institucích po celém světe. Termín pro online vyplnění přihlášky a zaslání exponátů je 31. leden 2014.

Mezinárodní přehlídka: Studentské práce

Porota, sestavená z významných osobností mezinárodního grafického designu, udělí řadu cen, mezi nimi Grand Prix 26. mezinárodního bienále grafického designu Brno — Cenu ministra kultury ČR a Cenu Českých center udělovanou grafickému designérovi do 35 let.

Mezinárodní přehlídka je otevřena všem pracem vytvořeným v kontextu škol mezi 1. lednem 2010 a 31. prosincem 2013. Termín pro podání přihlášky a zaslání exponátů je 31. leden 2014.

Výběr z přihlášených prací provede skupina designerů a teoretiků designu a to na základě jejich kvality a s ohledem na prostorová omezení výstavních sálů. Přihlášky nejsou nijak zpoplatněny a je možné je vyplnit elektronicky na adrese www.bienalebrno.org.

-
Plakát. Zdroj: bienalebrno.org

Tématem 26. ročníku Bienále Brno je vzdělávání v oblasti grafického designu a vizuální komunikace

Tematicky zaměřené bienále se prostřednictvím širokého spektra výstav, přednášek a doprovodných programů bude zamýšlet nad tím, jak se grafický design dnes učí, jaké jsou modely, metody a přístupy jednotlivých pedagogů a škol. Další rovinou jsou otázky lokální různorodosti škol, vliv architektury školních budov a vztah mezi školním prostředím a následnou praxí.

 

Doprovodný program

Doprovodné výstavy se pokusí zmapovat téma vzdělávání v nejrůznějších úrovních; ať už v rozmanitosti výukových systémů, školních úloh a cvičení, v šíři studijních materiálů, v přehledu historického vývoje anebo v prostředí, ve kterém výuka probíhá. Při této příležitosti bude rovněž vydán sborník textů věnovaný vzdělávání v grafickém designu a vizuální komunikaci.

Práci pedagogů představí společný výstavní projekt laureátů Grand Prix Bienále Brno Cornela Windlina (2010) a studia Mevis & van Deursen (2012) a profilová výstava grafického designéra a pedagoga Rostislava Vaňka.

Mezinárodní sympozium, které se uskuteční ve dnech 20.–22. června, představí významné osobnosti z řad designérů i teoretiků spjatých s edukační činností.

Bienále bude po celou dobu svého konání nově doplněno o tzv. OFF program, koncipovaný jako otevřený prostor pro workshopy, intervence a jiné oborové prezentace.

26. mezinárodní bienále grafického designu se bude konat ve dnech 19. června–26. října 2014 v prostorách Moravské galerie v Brně.

 

26. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2014
-
Grafický design, vzdělávání a školy

Termín
19. 6. až 26. 10. 2014

Místo
Moravská galerie v Brně

Další informace

Zdroj textu a úvodního obrázku: bienalebrno.org

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/bienale-brno-2014-studenti.html

14.01.14