Článek

Kulturním počin roku v Praze — DOX

DOXKulturním počin roku v Praze — DOX

Kulturním počinem roku v Praze je jistě otevření nového prostoru — centra současného umění, architektury a designu DOX. Užasný industriální prostor bývalé průmyslové haly v Holešovicích doplňuje stávající projekty soudobého umění MeetFactory, Karlín Studios či La Fabrika. Na rozdíl od těchto projektů se jedná o opravdu nebývale velkorysý projekt podnikatele, mecenáše a nyní ředitele DOXu Leoše Války.

DOX

DOX

DOX

Centrum je svou rozlohou, fungováním a pojetím opravdu unikátní v rámci ČR a funguje na principu tradiční kunsthalle, otevřeného výstavního prostoru bez vlastního sbírkového fondu, který živě komunikuje se zahraničím a kromě vlastního programu „dováží“ výstavy ve spolupráci s externími kurátory.

DOX

DOX

DOX

Unikátní je také architektonické zpracování celého objektu jehož autorem je Ivan Kroupa. Ten budovy bývalé továrny přestavěl a maximálně přizpůsobil současným potřebám moderního prostoru výstavního a společenského. Vlastní architektura se tak stává exponátem. Horizontální dispozice budov s různou výškou interiérů je variabilní tak, aby zde mohlo probíhat několik výstav souběžně. Výstavní plocha zaujímá více než polovinu z celkové rozlohy 6000 m2, nechybí kavárna s terasou, obchod s designem, v příštím roce se plánuje otevření restaurace a auditoria. K prezentaci nadměrných objektů slouží sochařská terasa se zvýšenou nosností.

DOX

Ještě před oficiálním výstavním životem se Dox stal jedním ze superstudií Designbloku 2008.

První realizovanou výstavou je „Vítejte v Kapitalismu!“ probíhající od 19.10.2008 do 8.2.2009. Zahajovací výstavu tvoří čtyři monumentální instalace, jejichž autory jsou — José-María Cano, Michael Bielicky a Kamila Richter (ve spolupráci s Dirkem Reinboldem), Matěj Krén, a konečně Jiří Hůla ve spolupráci Dominikem Langem.

DOX

Nejvýraznějším autorem výstavy je asi Španěl José Maria Cano se svou kolekcí obrazů zobrazuje desítky portrétů mocných politiků, bankéřů a jiných boháčů, kteří „hýbou světem.“ Jsou to mnohonásobně zvětšené reprodukce novinových „hlaviček“ namalovaných voskovou technikou, tak zvanou enkaustikou.

DOX

A protože jsme na Design Portálu nemůžu opomenout vizuální styl DOXu. Pražané se s ním mohli setkat a stále setkávají v ulicích. Geometrický, symbolický, červený… je dílem Studia Najbrt. Jeho kvalitu, efekt ponechám bez komentáře, třeba jako téma pro někoho dalšího z DP… (já si jdu zahrát na Playstationu).

Díky DOXu se Praha zase posunula kousek blíž k evropským metropolím, které takovéto centra se samozřejmostí již mají a snad se dočkáme i nějakého grafického designu… např. Stefanu Sagmeisterovi by to tam slušelo náramně.

Naviděnou v DOXu!

DOX Centrum současného umění, Osadní 34, Praha 7, 170 00, www.doxprague.org.

Lucie Schwarz

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/dox-umeni-architektura-design.html

06.11.08