Článek

Kanastové karty pro grafiky a designéry. Ondřej Musil navrhl CMYK Playing Cards

Klasické kanastové (žolíkové) karty v originálním CMYK kabátu s odkazy na DTP a grafickou tvorbu v limitované edici, to jsou CMYK Playing Cards. Karty navrhl grafický designér Ondřej Musil a finance na jejich výrobu vybírá pomocí crowdfundingové kampaně.

V balíčku najdete 108 karet, 2 sady po 54 kartách včetně žolíků. Uvnitř každého balíčku budou také dvě infokarty se jmény největších podporovatelů z řad dárců — chcete-li být mezi nimi, podpořte tento projekt na Donio.cz.

„Kreativci, grafici a tiskomilové jsou od přírody hravý druh a tyto karty jim umožní šířit barevnou osvětu a náramně se u toho bavit.“
Ondřej Musil

 

Explikace

Ondřej Musil, PARAGON design

„Rád se bavím a trávím čas s přáteli a rodinou. Zároveň jsem duší kreativec a mám rád zajímavé a originální produkty. Navíc jsem chtěl udělat něco pro mě jako grafika, potažmo komunitu grafiků, něco, co bude pro náš obor specifické. Zkusil jsem to celé propojit a vznikly CMYKovky.

Nechtěl jsem vymýšlet úplně nové hry nebo mechaniky. Jsem trochu staromilec a žolíky jsou moje srdcovka, takže volba padla na hrací kanastové karty. Jsou velmi specifické po grafické stránce. Jde o karty primárně pro grafické designéry, návrháře a tiskaře a barvomilce. Jmenují se CMYK Playing Cards a obsahují vizuální odkazy na základní barevnost CMYK (používá se například při tisku technologií ofset, jak dobře víte) a také nástroje používané při navrhování nebo DTP, které designéři nejvíce používají (dle průzkumu mezi několika desítky tvůrců). Jsou ovšem vizuálně dost poutavé i pro širší publikum, které chce něco originálního.

K finální podobě vedlo několik verzí a mnoho úprav. Nechtěl jsem jít cestou pouze barevných karet, chtěl jsem, aby zůstaly dostatečně přehledné i pro „normální“ lidi a zároveň obsahovaly plno detailů a odkazů na naší profesi, tisk a tvůrčí procesy.

Ukázky

Proč zrovna crowdfunding a na co budou přesně peníze použité?

Ono vyrobit 500 balíčků karet v žádané kvalitě, s vlastním designem včetně vlastního obalu není zrovna laciné. Také jsem chtěl zjistit, jestli se karty budou líbit těm, pro které jsou primárně dělané. Jestli mají spatřit světlo světa nebo ne, rozhodne zájem lidí, a tak to má být. Vybrané peníze se lidem především vrátí v podobě originálních tematických karet. Když se povede vybrat dostatek, vytisknou se karty u ověřeného výrobce s více než stoletou tradicí. Barvy budou ležet na karetním německém kartonu a oboustranně pohlazené speciálním karetním lakem. To celé pak bude odpočívat v krásné lakované papírové krabičce.

Jak lze karty získat nebo podpořit jejich vznik?

Peníze na jejich vznik vybíráme pomocí crowdfundingu na portálu Donio.cz. Tam kromě možnosti pořízení karet samotných najdete i mnoho dalších odměn navíc, mezi nimi i zvýhodněné předplatné FONTu, trička apod.

CMYKovky jsou dělané pro nás grafiky a kreativce, proto budu rád za jakoukoli podporu, za kterou všem předem děkuji.

Přivést CMYK Playing Cards na svět můžete na Donio.cz.

Zdroj a foto: paragon-design.cz