Článek

Holandští studenti grafického designu vystavují v Praze

Rietveld vystavaHolandští studenti grafického designu vystavují v Praze

V termínu 21.–23. 3. proběhne v Tranzitdisplay galerii v Praze výstava studentů grafického designu z Gerrit Rietveld Academie z holandského Amsterdamu. Ateliér pod vedením Lindy van Deursen, který je znám svým mezinárodním obsazením a individuálním přístupem ke každému studentovi, patří k nejlepším ateliérům grafického designu v Evropě. Na výstavu vás zve student zmiňovaného ateliéru a jeden z inciátorů výstavy, Jakub Straka, kterého jsem při této příležitosti trochu vyzpovídal.

Rozhovor

Příští týden proběhne v Praze výstava studentů Gerrit Rietveld Academie, kde právě studuješ. V tiskové zprávě se o této škole píše v superlativech. V čem je tedy tato škola tak významná?

V těch superlativech bych mohl pokračovat… Ale vážně. Jako každá škola i Rietveld má své klady a zápory. Co mě osobně nejvíce na Rietveldu baví, je energie, která vzniká velkým nasazením studentů a pestrostí národností. Jen v našem ateliéru je více než dvacet národností. Nejvíce je Francouzů a Švýcarů, ale jsou tam také lidé z Brazílie, Korey nebo Japonska.

K tomu nasazení – v jeden okamžik pracuješ na minimálně čtyřech projektech a ty každý týden prezentuješ, takže je potřeba pořád pracovat a naučit se zodpovědnosti. Velký důraz je kladen na individuální přístup každého z nás a na to, abychom ho promítli do každého projektu. Díky tomu ze školy vycházejí zcela unikátní designeři, kteří pak mají své jméno ve světě a po škole se sem vrací učit. I to je důkaz pouta k této škole.

A nesmím zapomenout ani na budovu samotnou, kterou Gerrit Rietveld navrhoval v padesátých – šedesátých letech, ale bohužel se nedožil její realizace.

-
Budova Gerrit Rietveld Academie

 

Představíš nám blíže Lindu van Deursen, která váš ateliér vede?

Linda van Deursen je holandská grafická designérka, která sama na Rietveldu studovala a potkala zde Armanda Mevise, se kterým má dodnes vlastní studio. Jejich tvorba se zaměřuje hlavně na design knih. Doporučuji shlédnout přednášku z Walker Art Center, kde Armand popisuje jejich projekty.

Krom toho vede již řadu let ateliér grafického designu na Rietveldu a díky tomu má ateliér takovou úroveň. Řada známých
designérů zde učí(ila) – od Experimental Jetset přes Laurenze Brunnera a Julii Born po českého designéra Radima Peška.