Článek

Dnes začíná v Brně Bienále grafického designu. A bude stát za to!

Bienale Brno 2012Dnes začíná v Brně Bienále grafického designu. A bude stát za to!

Nejnovější trendy a osobnosti grafického designu, třídenní sympozium s hvězdami v oboru, tvorba amsterodamského anarchistického hnutí či český hudební plakát a grafické ztvárnění sokolských plakátů… To vše svým návštěvníkům nabídne letošní svátek grafického designu: jubilejní 25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012.

-
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Čeká vás symposium, výstavy a doprovodné akce

Bienále Brno tvoří mezinárodní soutěž určená grafickým designérům, mezinárodní sympozium, výstava hostujícího kurátora, pět dalších výstav a celá řada doprovodných akcí.  

Do mezinárodní soutěže letos výběrová porota zvolila celkem 300 prací od 141 autorů ze 23 zemí světa, zastoupeni jsou autoři z České republiky, Nizozemska, Švýcarska, Japonska či Číny. Na práci výběrové poroty, která volila jednotlivá díla, naváže porota mezinárodní, sestavená z teoretiků a praktiků grafického designu celého světa. Tato porota pak udělí Hlavní cenu za nejlepší dílo v jednotlivých kategoriích a řadu dalších ocenění. Kompletní seznam umělců, jejichž díla usilují o získání prestižních cen, je na webových stránkách Bienále Brno www.bienalebrno.org.

Další klíčovou akcí Bienále je odborné sympozium, které bude letos nově třídenní a bude se konat od 22. do 24. června 2012. Na sympoziu vystoupí takové hvězdy mezinárodního designu, jako jsou Andrew Blauvelt (USA), Zak Kyes (UK/CH), Jon Sueda (US) a mnoho dalších. Z českých grafických designérů budou přednášet například grafičky Bienále Brno 2012 Adéla Svobodová, Tereza Hejmová, Pauline Kerleroux, dále Robert V. Novák, Kateřina Šedá nebo Karel Haloun.

-
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Důležitou součástí brněnského Bienále se stala také výstava hostujícího kurátora, připravená významnou zahraniční osobností. Letos se jí zhostí studio Experimental Jetset, které představí malý osobní archiv amsterdamského hnutí Provo (1965-1967). Hnutí Provo – i když existovalo pouhé dva roky – ovládlo představivost celé jedné generace a jednou provždy ovlivnilo podobu holandské politické a kulturní scény.

Tyto tři hlavní body Bienále Brno doplňuje pět dalších výstav. Laureátka BB 2008 Kasia Koczak představí projekt Khhhhhhhh, ve kterém jde o přehodnocení pedagogiky, pokroku a modernosti přes perspektivu jediného fonému – kh. Jon Sueda (USA). Výstava Práce z Kalifornie zprostředkuje návštěvníkům Bienále kulturu grafického designu Kalifornie. Předhlídku knižních prací i uměleckých plakátů Květy Pacovské prezentuje výstava Ad Infinitum v rámci cyklu Osobnosti českého grafického designu. Český hudební plakát od sedmdesátých let do současnosti zmapuje výstava DAR (Husák trávu nekouřil) a vůbec poprvé bude na výstavě Slet sokolských plakátů k vidění komplexní soubor výtvarné a grafické tvorby k všesokolským sletům z let 1901-1948.

 

Výstava hostujícího kurátora

Experimental Jetset: Pár věcí, co vím o Provo (Brněnská verze)
22/6/2012 – 28/10/2012, Pražákův palác

-
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Holandské studio grafického designu Experimental Jetset připravilo výstavu na téma Provo – anarchistické hnutí, které v letech 1965-1967 existovalo v Amsterdamu. Experimental Jetset se zaměří na tiskoviny vydávané hnutím Provo i na různé skupiny rozvíjející jeho myšlenku; obecněji pak na témata: archivář jako aktivista (a naopak), tiskař jako autor a vztahy mezi městem a tiskárnou. Projekt má zároveň silný osobní rozměr, protože Marieke Stolk, jedna ze tří členů týmu Experimental Jetset, je nejstarší dcerou Roba Stolka (1946-2001), jednoho ze stěžejních členů zakladatelů hnutí Provo.
Autoři projektu: Experimental Jetset, Amsterdam, Yvona Ferencová (kurátor za MG)

 

Doprovodné výstavy

Práce z Kalifornie
22/6/2012 – 28/10/2012, Pražákův palác / Atrium

-
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Výstava představí příběh 31. amerického státu v pracích současných grafických designérů ze západního pobřeží Spojených států. Zprostředkuje kulturu grafického designu Kalifornie a podá její ucelený portrét.
Autor projektu: Jon Sueda, San Francisco, Pavlína Vogelová (kurátor za MG)

-

DAR (Husák trávu nekouřil)
22/6/2012 – 28/10/2012, Místodržitelský palác

-
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Český hudební plakát od sedmdesátých let do současnosti aneb normalizace, McDonaldizace a pokusy o normalitu. Projekt zajímající se o vše, co narušuje strnulost minulých i dnešních společenských systémů a vzbuzuje neklid establishmentu.
Autor projektu: Karel Haloun, Marta Sylvestrová (kurátor za MG)

-

Khhhhhh – Slavs and Tatars
Laureátka Bienále Brno 2008 Kasia Korczak
22/6/2012 – 28/10/2012, Uměleckoprůmyslové muzeum / Camera

-
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Kasia Korczak je laureátkou mezinárodní soutěže Bienále Brno 2008. Po studiu na London Metropolitan University a na Werkplaats Typografie v holandském Arnhemu založila v roce 2005 umělecký kolektiv Slavs and Tatars a otevřela diskusní blog Krása je vítaným hostem všude / Beauty is everywhere a welcome guest.

-

Květa Pacovská – AD INFINITUM
22/6/2012 – 28/10/2012, Místodržitelský palác

-
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

Květa Pacovská se věnuje grafickému designu, malbě, konceptuálnímu umění a prostorovým instalacím. V rámci cyklu ‚Osobnosti českého grafického designu‘ představí tato první dáma umělecké knihy svůj přístup k tvorbě taktilních, zvukových a architektonických knižních objektů v návaznosti na vlastní experimentální volné práce a výběr svých nejlepších uměleckých plakátů.

Přidružená výstava

Slet sokolských plakátů 1901-1948
31/5/2012 – 24/6/2012, Dům umění města Brna

-
Foto: archiv Moravské galerie v Brně

V rámci letošního 150. výročí založení Sokola proběhne mimořádný výstavní projekt, na němž bude vůbec poprvé k vidění komplexní soubor výtvarné a grafické tvorby k všesokolským sletům z let 1901-1948 od předních českých výtvarných umělců, jakými byli Mikoláš Aleš, Jakub Obrovský, Alfons Mucha, Max Švabinský nebo Karel Svolinský.

 

Doprovodný program

V rámci doprovodného programu se uskuteční desítky akcí, jejichž přesný program najdete na stránkách Bienále. Z těch prvních jsou to například komentové prohlídky výstav Karla Halouna a Květy Pacovské a křest knihy „Zak Kyes Working With…“, které proběhnou hned druhý den po zahájení, tedy 22. června.

Doprovodné akce mohou být i koncerty, filmové projekce, workshopy či výtvarné dílny pro děti. Vybere si každý.

 

25. mezinárodní bienále grafického designu Brno 2012 / 25BB
-
Mezinárodní soutěžní přehlídka, profilová výstava hostujícího kurátora, mezinárodní sympozium, doprovodné výstavy, přednášky a doprovodné akce

Termín:
21. 6.-28. 10. 2012
Čtvrtek 21. 6. 2012 v 17 hodin – slavnostní zahájení Bienále Brno spojené s vyhlášením cen

Místo:
Moravská galerie v Brně: Pražákův palác, Místodržitelský palác, Uměleckoprůmyslové muzeum

Vstupné:
25-300 Kč
Podrobněji na stránkách Bienále

Web:
www.bienalebrno.org

Zdroj:
Moravská galerie

 

Design portal

https://www.designportal.cz/akce-vystavy/program-bienale-brno-2012.html

21.06.12